Aktualizacja wpisu: 12.08.2022
Pierwsza publikacja wpisu: 28.07.2022
Symbolem jeża już od wielu dziesięcioleci jest czerwone jabłko, które dźwiga na grzebiecie kolczaste zwierzę. Czym żywią się jeże w rzeczywistości? Czy jeże jedzą myszy, czy może plony natury, jakich nie brakuje w polskich sadach? Dowiedz się, jak w rzeczywistości wygląda menu tego sympatycznego zwierzaka.
Jak wygląda jeż europejski?
Jeż europejski nazywany jest również zachodnim. Jest to jeden z dwóch gatunków jeży, które występują na terenie naszego państwa. Współcześnie wyróżnia się również jego dwa podgatunki. Wygląd jeża można opisać w kilku prostych zdaniach. Pierwszym z nich jest jeż wschodnioeuropejski, który charakteryzuje się białym spodem ciała. Drugim natomiast jest jeż zachodnioeuropejski. Ten z kolei posiada brunatną plamę na piersi. Górną część ciała jeża pokrywają charakterystyczne kolce z żółtymi końcówkami. Inną cechą rozpoznawalną jest również ostro zakończony pyszczek, ozdobiony niewielkich rozmiarów uszami. Jeże europejskie osiągają wielkość 26 cm i wagę dochodzącą do 1,2 kg.
Czym żywią się jeże w środowisku naturalnym?
Co zjada jeż? Z pewnością nie będzie to czerwone jabłuszko, które na stałe przylgnęło do wizerunku zwierzęcia. Jeśli chodzi o takie zwierzę, jak jeż żywienie wygląda zupełnie inaczej, niż się powszechnie uważa. To, czym żywią się jeże w bardzo dużym stopniu zależy od tego, do czego akurat mają dostęp. Jeż jest największym w naszym kraju ssakiem owadożernym. Oznacza to, że na ogół zjada on różnego rodzaju owady. Co jedzą jeże w Polsce?
To niewielkich rozmiarów świerszcze, a także larwy drewnojadów i mączniaków. Czym się żywi jeż w największym stopniu? To przede wszystkim dżdżownice, gdyż zwierzętom tym łatwo na nie zapolować. Co jedzą jeże małe? Oprócz owadów w ich menu mogą pojawiać się również owoce, jak np. niewielkich rozmiarów gruszki.
Co jedzą jeże ogrodowe?
Co jedzą jeże dzikie, żyjące w naszych ogrodach? Takie zwierzęta mają sporo możliwości do wyboru. Jeże zjadają głównie różnego rodzaju owady, ale również bezkręgowce, np. ślimaki oraz dżdżownice, na które jeżom najłatwiej polować. To jednak jeszcze nie jest pełna lista tego, co je jeż. W menu tych niewielkich rozmiarów ssaków można spotkać bowiem również żaby, a także pisklęta. Dotyczy to głównie piskląt tych gatunków ptaków, które zakładają gniazda na ziemi. Jeśli mieszkańcem naszego ogrodu jest właśnie jeż co jedzą zależy również od tego, do czego mają w rzeczywistości dostęp. Bywa np. że jeż zje jaszczurkę, a nawet węża. Choć tego typu potrawy zjadają raczej większych rozmiarów zwierzęta, a nie małe jeże, dopiero co uczące się zdobywać pokarm.
Zapraszamy również do przeczytania artykułu: Jak długo żyją jeże?
Co jedzą jeże pigmejskie?
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków jest jeż pigmejski jedzenie, stanowiące pożywienie zwierzęcia, w dużej mierze uwarunkowane jest miejscem, w którym jeż żyje. Małe jeże pigmejskie w zasadzie żywią się tym samym, co znacznie większe osobniki. Jeśli chodzi o jeże pigmejskie żywienie opiera się z reguły na ślimakach, niewielkich rozmiarów gadach, owadach oraz jajach ptaków, które zakładają gniazda na ziemi.
Jeśli naszym zwierzęciem domowym jest jeż pigmejski co je warunkuje jego zdrowie i wpływa na długość życia. Co jedzą jeże pigmejskie w warunkach domowych? Dobrym pomysłem są np. dżdżownice, które można zarówno kupić w sklepie zoologicznym, jak i samodzielnie znaleźć w ogrodzie. Jeśli naszym domowym zwierzęciem jest jeż pigmejski żywienie może opierać się również na warzywach i owocach.
Czy jeże polują na szczury?
Ostatnio odpowiedzieliśmy na pytanie czy jeże zapadają w sen zimowy, teraz odpowiemy na pytanie czy jeże polują na szczury. Jak już zostało wspomniane, w powszechnym mniemaniu zachodzi duży błąd dotyczący tego, co jedzą jeże. Udało się rozwiać wątpliwości na temat tego, jak wyglądają jeże co jedzą i czym się żywią najmniejsze osobniki. Warto również znać odpowiedź na pytanie, czy jeże polują na szczury. Małe jeże z pewnością nie poradzą sobie z tego rodzaju wyzwaniem. Z kolei duże osobniki raczej zapolują z sukcesem na mysz, niż na sporych rozmiarów szczura. Zarówno myszy, jak i szczury nie stanowią podstawy menu tych stosunkowo niewielkich ssaków i mogą one obejść się bez ich spożywania.
Czy jeż europejski je jabłka?
Jabłka już od wielu lat są atrybutem jeży. W rzeczywistości jednak jeże żyjące na wolności nie spożywają tego typu przekąsek. Są to zwierzęta owadożerne i w takim pożywieniu na ogół gustują. Jeż jako zwierzę domowe może spożywać jabłka, jeśli właściciel podejmie taką decyzję. W żadnym przypadku jednak nie mogą one stanowić podstawy diety zwierzęcia. To, co jedzą jeże hodowlane, w znacznym stopniu wpływa na ich zdrowie i długość życia. Spożywanie samych jabłek z pewnością negatywnie odbije się na tych dwóch niezwykle ważnych aspektach.
Czy jeż je ślimaki?
Wiemy już, co jedzą hodowlane jeże co jedzą jeże w środowisku naturalnym i co jedzą małe jeże. We wszystkich przypadkach bardzo ważnym elementem menu są ślimaki. Nie pogardzi nimi ani jeż w domu, ani jeż w ogrodzie. W przypadku domowych gatunków, jak np. jeż pigmejski wymagania żywieniowe są nieco inne. Może się on bowiem obejść bez ślimaków w diecie. Warto jednak zastąpić je pełnowartościowym pokarmem, by uzupełnić ewentualne braki.
Czy jeże jedzą żaby?
Jeże mogą jeść żaby, choć nie stanowią one ich głównego pożywienia. Zdecydowanie bardziej preferują one różnego rodzaju owady oraz dżdżownice, na które łatwiej im zapolować.
Czym nie karmić jeża?
Opieka nad jeżem nie należy do najtrudniejszych. Dieta jeży jest niezwykle ważna zarówno wówczas, gdy jeż staje się naszym zwierzęciem domowym, jak i wtedy, gdy odwiedza on tylko nasz przydomowy ogród. Wiedza na temat tego, czym nie karmić jeża, staje się wówczas niezwykle istotna. Jeże bardzo źle znoszą chleb, podobnie jak zdecydowana większość innych dzikich zwierząt. Nie należy im również podawać potraw, które pozostały na naszych stołach.
Ostre przyprawy mogą bowiem zaszkodzić zwierzętom, podobnie jak owoce cytrusowe czy też takie, które zawierają twarde nasiona. Warto wiedzieć, czym żywi się jeż, by nie zaszkodzić mu i nie pogorszyć jego zdrowia. To bowiem od prawidłowej diety zależy długość życia tego sympatycznego zwierzątka. Racjonalny dobór pokarmu jest niezwykle istotny, gdy jeż jest naszym domowym pupilem i tylko od nas zależy, co będzie zjadał w ciągu dnia.
Jeże są super! Warto poczytać o tym jakie są pożyteczne
napisaliśmy o tym osobny artykuł 🙂