Codzienność bywa nieprzewidywalna, a o wielu problemach myślimy dopiero wówczas, gdy musimy się osobiście z nimi zmierzyć. Czym przeciąć kłódkę to właśnie jedna z takich sytuacji. Kłódka w teorii zabezpieczać ma to, co mamy najcenniejszego. Przy jej pomocy zamykamy garaże, piwnice i pomieszczenia gospodarcze, gdzie składowane są niezbędne narzędzia. Niestety, bardzo często zdarza się, że kluczyk to kłódki zostaje zgubiony, a my stoimy przed koniecznością otworzenia jej bez użycia niezbędnego, jak mogłoby się wydawać, przedmiotu. Jedynym rozwiązaniem, jakie przychodzi wówczas do głowy, jest wezwanie na pomoc ślusarza. To jednak działanie dość czasochłonne, generujące dodatkowe koszty. Czy można otworzyć kłódkę w inny sposób? Oczywiście, że tak. Poznaj kilka pomysłów, jak to zrobić, zanim sam będziesz musiał poszukiwać rozwiązań.
Popularne rodzaje kłódek
Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów, dzięki którym możliwa staje się ochrona cennych rzeczy przed kradzieżą. Dostęp do nich jest w zasadzie nieograniczony, a wybór podyktowany może być zarówno ceną, jak i trwałością czy solidnością produktu, który chcemy zakupić. Rodzaje kłódek dzieli się natomiast w zależności od materiału, który posłużył do ich produkcji. W zależności od potrzeb można więc zakupić kłódkę żeliwną, mosiężną oraz kłodki wzmocnione, przeznaczone do ochrony najcenniejszych przedmiotów. Biorąc pod uwagę kłódki jaki to rodzaj warunkuje ich trwałość oraz łatwość zniszczenia, jeśli zajdzie tak potrzeba. O ile kłódkę żeliwną łatwo przeciąć, o tyle już zniszczenie kłódki wzmocnionej nie będzie wcale takie łatwe.
Czym przeciąć kłódkę?
Zgubienie klucza do kłódki nie oznacza jeszcze, że do cennych przedmiotów nie będziemy mogli się już dostać. Wystarczy bowiem nieco sprytu i umiejętności oraz podstawowe narzędzia, by szybko rozwiązać problem, bez udziału ślusarza i kosztów z tym związanych.
Przecinanie kłódki szlifierką
Szlifierka kątowa to narzędzie, którym najczęściej przecina się klodke, do której kluczyk został zgubiony. Nic dziwnego, bo to szybki, a zarazem skuteczny sposób na to, jak przeciąć kłódkę. Szlifierka bez problemu radzi sobie z różnego rodzaju metalami. Jak przeciąć kłódkę, wykorzystując do tego szlifierkę? Ciągłość kłódki wystarczy w tym przypadku przerwać rozpędzoną tarczą. Teraz można już pozbyć się pozostałej części przedmiotu. Nie wolno jednak zapominać, aby w miejsce rozciętej kłódki zawiesić nową. Zgubiony kluczyk może być bowiem znacznie mniejszym problemem, niż kradzież przedmiotów, które były daną kłódką zabezpieczone.
Przecinanie kłódki brzeszczotem
Przecinanie kłódki brzeszczotem to dobry, choć bardzo czasochłonny sposób na to, jak zniszczyć kłódkę, do której zgubiliśmy kluczyk. To również dobry pomysł na otworzenie kłódki antywłamaniowej. W tym przypadku jednak trzeba się również zaopatrzyć w wyrzynarkę, gdyż bez niej działanie będzie nieskuteczne. Ręczne użycie brzeszczotu z pewnością sprawdzi się w przypadku kłódek żeliwnych, stosunkowo łatwych do przecięcia przy pomocy dostępnych pod ręką narzędzi.
Przecinanie kłódki piłką do metalu
Kolejnym pomysłem na to, czym przeciąć kłódkę, jest piłka do metalu. Piłka do metalu działa podobnie jak brzeszczot. Wykorzystując ten sposób, czeka nas więc sporo pracy. Piłowaniu kłódki trzeba poświęcić też sporo energii, choć dzięki temu rozładujemy z pewnością nagromadzone w nas emocje, związane z zaistniałą sytuacją. Tego rodzaju narzędzie warto wykorzystywać jednak tylko wówczas, gdy kłódka nie jest dobrej jakości. Przepiłowanie kłódki antywłamaniowej czy solidnej kłódki mosiężnej, może okazać się zupełnie niemożliwe, a my stracimy wyłącznie czas i energię.
Przecinanie kłódki przecinakiem
Przecinak do kłódek to narzędzie, które warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej. Niewiele osób wie jednak, jakie korzyści niesie ze sobą jego posiadanie w kryzysowej sytuacji. Doceniamy go dopiero wówczas, gdy rzeczywiście jest nam potrzebny. Przecinak do kłódek to z pewnością podstawowe narzędzie w pracy ślusarza. To właśnie jego warto wezwać, gdy nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami lub też, gdy zostały one zamknięte… na kłódkę.
Przecinanie kłódki nożycami do metalu
Nożyce do metalu to bardzo skuteczny sposób na to, jak przeciąć kłódkę, gdy zgubiliśmy kluczyk. Narzędzie to charakteryzuje się przede wszystkim długością. Aby przeciąć kłódkę przy jego pomocy, należy złapać ją w szczypce i zastosować mechanizm dźwigni. Mocowanie ustępuję pod wpływem siły, jaką włożymy w jej przyciskanie. Z pewnością nie będzie trzeba jej aż tyle, by rozerwać klodke własnymi rękami. Z pomocą przyjdą tu bowiem prawa fizyki i zastosowane w nożycach do metalu mechanizmy.
Przecinanie kłódki piłą tarczową
To urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z przecięciem kłódki, nawet tej lepszej jakości. Przed przystąpieniem do pracy, warto jednak wybrać odpowiednią tarczę. Powinna być ona bowiem przystosowana do materiału, który będzie przecinany. Przecięcie kłódki piłą tarczową z reguły odbywa się bardzo szybko i sprawnie, gdyż narzędzie to radzi sobie profesjonalnie z większością dostępnych materiałów.
Czym przeciąć kłódkę antywłamaniową?
Kłódki antywłamaniowe bardzo ciężko przeciąć. Nic dziwnego, bo właśnie po to zostały one stworzone. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju rodzaje kłódek to zdecydowanie najtrudniejsze wyzwanie. Czy możliwe jest przecięcie kłódki antywłamaniowej bez pomocy ślusarza. Okazuje się, że tak, choć wcale nie będzie to takie łatwe. W tym celu warto wykorzystać wspomniane już wcześniej narzędzia. Z pewnością sprawdzi się wyrzynarka i brzeszczot. Przy ich pomocy może udać się przeciąć kłódkę antywłamaniową, choć z pewnością będzie to wymagało nieco czasu i wysiłku.
Kiedy ślusarz może otworzyć kłódkę?
Przepiłowanie kłódki zajmuje nieco czasu i pochłania sporo energii zwłaszcza wówczas, gdy nie posiadamy odpowiednich narzędzi. Wezwanie profesjonalisty jest niezbędne wtedy, gdy nie dysponujemy ani jednym narzędziem, które moglibyśmy wykorzystać w walce z kłódką, do której klucz zgubiliśmy. Pomoc ślusarza okaże się również niezbędna, jeśli nasze cenne przedmioty zabezpieczyliśmy profilaktycznie dobrej jakości kłódką antywłamaniową, odporną na rozcinanie. Wykwalifikowany ślusarz posiada nie tyle różne rodzaje kluczy do kłódek, co profesjonalne narzędzia, dzięki którym może nieść wsparcie i pomoc w tego typu problemach.
Ile kosztuje otwarcie drzwi przez ślusarza?
Koszt usługi bywa różny. Składa się na niego kilka czynników. Z pewnością będzie to rodzaj zamka i wkładki. Cena pomocy ślusarza waha się na ogół w granicach od 100 do nawet 500 zł. Warto również wziąć pod uwagę koszty dojazdu, zwłaszcza jeśli mieszkamy poza miastem, w którym działa pogotowie ślusarskie.
Moim zdaniem szlifierka to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie 😀