Ile żyją żółwie?

Ile żyją żółwie?

Jak wygląda żółw wie chyba każdy z nas. Dla wielu jednak może być zaskoczeniem, jak długo żyje ten wyjątkowy gad. Jak się okazuje, żółw to prawdziwy rekordzista, jeśli chodzi o długowieczność. Dlatego dobrze zastanów się czy chcesz, by został on twoim zwierzęciem domowym. To zobowiązanie na lata, które wymaga odpowiedzialności i wiedzy na temat tych nietypowych gadów.

Ile żyją żółwie domowe?

Małe żółwiki wyglądają całkiem niepozornie. Zapewne niewiele osób, które ma okazje je przypadkowo zobaczyć, zdaje sobie sprawę z tego, ile żyje żółw. Jak się jednak okazuje w praktyce, żółwie domowe to bardzo poważne zobowiązanie. Mały żółw nie wygląda tak, jakby miał przeżyć kolejne dziesiątki lat. A jednak! Ciekawostki o żółwiach wspominają nawet osobnika, który żył 255 lat! To zdecydowanie najdłużej żyjący żółw na świecie. Choć pewne jest, że typowy żółw domowy raczej nie pobije tego rekordu, decydując się na tego typu zwierzę trzeba liczyć się z jego długą obecnością w naszym życiu.

Żółw lądowy domowy z pewnością będzie nam towarzyszył przez szereg kolejnych lat. To, ile ich będzie, zależy w dużej mierze od gatunku, na który się zdecydujemy. Prawdziwym rekordzistą jest tutaj żółw grecki długość życia gada wynosi nawet 100 lat. Żółwie czerwonolice żyją w warunkach domowych 35 lat. Nieco dłużej pobędzie z nami żółw stepowy długość życia gada wynosi bowiem ok. 40 lat.

ile żyje żółw

Ile żyje żółw wodno-lądowy?

Jak sama nazwa wskazuje, gady te żyją zarówno w wodzie, jak i na lądzie. To jeden z najpopularniejszych gatunków, hodowanych w domowych akwariach. Nie wymaga on dużego zaangażowania, choć utrzymanie odpowiednich warunków jest konieczne, by nie cierpiał na różnego rodzaju choroby.

Żółw hodowlany wodno lądowy to stosunkowo bezpieczne rozwiązanie. To, ile żyje żółw wodno lądowy zależy w dużej mierze od warunków, jakie ma zapewnione. Hodowla żółwia lądowego również może potrwać dość długo, choć jest to stosunkowo krótki czas, biorąc pod uwagę inne gatunki. Ci, którzy decydują się na takie zwierzę, doceniają przede wszystkim bezproblemowość, jaką odznacza się żółw lądowy ile żyje gad? W domowych warunkach może on żyć 30, a nawet 40 lat. Żółw lądowy w domu to więc bardzo długie, ale wyjątkowo przyjemne zobowiązanie.

małe żółwiki

Ile żyje żółw stepowy?

Jednym z gatunków zwierząt, które zdecydowanie dłużej żyją w warunkach domowych, niż w naturalnych jest żółw stepowy ile żyje gad, jeśli zapewni mu się dobre warunki? Jak się okazuje, może to być nawet 80 lat. Żółw stepowy wyróżnia się przede wszystkim budową łap. Każda z nich jest zwieńczona czterema pazurami, podczas gdy żółwie innych gatunków posiadają ich na ogół 5. Jest to bardzo często wybierany żółw do domu. Wszystko to za sprawą niewielkich rozmiarów, jakie osiąga zwierzę. Dorosły osobnik, czyli taki, który ukończył 20. rok życia, osiąga z reguły do 25 cm. Życie w środowisku naturalnym skraca natomiast wiek, osiągany przez ten gatunek. Ile lat żyją żółwie stepowe w środowisku naturalnym? Z reguły ok. 50 lat. To aż 30 lat mniej, niż w warunkach domowych.

żółw do domu

Ile lat żyje żółw grecki?

Żółw lądowy grecki bardzo często występuje w domowych hodowlach. Jego charakterystycznymi cechami jest długa szyja i sporych rozmiarów głowa, pokryta tarczkami. Gatunek ten znalazł się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Niezależnie od tego, gdzie mieszkają żółwie greckie w naszym domu, musimy pamiętać o zapewnieniu im dostępu do zbiornika wody, gdyż tylko w taki sposób będzie on w stanie pobierać życiodajny napój. Małe żółwie potrzebują również światła i ciepła. To właśnie od tego może zależeć, ile żyją żółwie greckie w warunkach domowych. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup warto wiedzieć, że najbardziej długowiecznym gatunkiem jest właśnie żółw grecki ile żyje w domowych akwariach? Nawet 100 lat, jeśli jest odpowiednio zaopiekowany!

żółw domowy

Ile żyje żółw czerwonolicy?

Nietrudno zauważyć, że to, ile żyją żółwie domowe, zależy przede wszystkich od warunków, jakie są im zapewnione. Żółw czerwonolicy od innych gatunków odznacza się czerwonym paskiem, występującym po bokach głowy. Co ciekawe, żółw ten zapada w sen zimowy, a wypuszczony na wolność stanowi zagrożenie dla roślin i zwierząt. Żółwie żyjące w Polsce na wolności nie występują w tym gatunku.

Jeśli marzy ci się domowy żółw długość życia tego akurat gatunku wynosi ok. 35 lat. To stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, jak długo żyją inne żółwie. Niemniej jednak to w dalszym ciągu dość dużo czasu, na co warto zwrócić uwagę, zanim w twoim domu zamieszka żółw czerwonolicy ile żyje zależy w bowiem w dużej mierze od jakości zapewnionej mu opieki.

żółw hodowlany

Ile kosztuje żółw domowy?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje żółw. Wiele bowiem zależy od miejsca, w którym zostanie on zakupiony. Ważne jest również czy będzie to żółw egipski, żółw śródziemnomorski, żółw grecki, żółw obrzeżony, stepowy czy w końcu czerwonolicy. Inną cenę mają również żółwie miniaturki czy żółwie w oczku wodnym. Cena zależy również od tego ile żyje żółw i jakiego jest gatunku. Jeśli marzy nam się żółw hodowla w domu może więc wiązać się z różnymi kosztami. Ile kosztuje żółw lądowy? Współcześnie koszt zakupu takiego gada to nawet 1000 zł. Zastanawiając się nad takim zwierzęciem warto również wiedzieć, ile kosztuje żółw czerwonolicy? Z reguły trzeba za niego zapłacić ok. 300 zł.

żółwie domowe

Gdzie kupić żółwia dla dziecka?

W przypadku dziecka sprawdzi się bardzo dobrze żółw miniaturka. Nie osiągnie on tak sporych rozmiarów, jak chociażby żółw wodny domowy. Tak więc każdy zakup powinien poprzedzić wybór gatunku, dokonywany w oparciu o rzetelną wiedzę, pozyskaną z różnych źródeł.

Żółwie najlepiej kupić w sprawdzonej hodowli. Z pewnością nie warto kupować ich z niewiadomych źródeł, gdyż nie mamy pewności skąd podchodzi zwierzę i jaka jest jego historia. Zwierzęta takie można adoptować, co nie powinno dziwić już nikogo, kto wie jak wygląda żółw lądowy ile żyje i jakie ma potrzeby. Warto więc sprawdzić w różnego rodzaju fundacjach, czy jakiś żółw nie szuka aktualnie nowego domu.

Jeden komentarz do “Ile żyją żółwie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + czternaście =