Jak wygląda jeż?

Jak wygląda jeż?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Jeż to mały ssak z kolcami pokrywającymi jego ciało. Znany jest również jako jeż, świnia lub jeż. Występują w całej Europie, Azji i Afryce. Istnieje 17 gatunków jeży, ale najbardziej rozpowszechniona jest odmiana europejska. Osiągają około 10 cali długości i ważą około 2 funtów. Ich kolczasta powłoka pomaga chronić je przed drapieżnikami, utrzymując ich miękką skórę chronioną przed niebezpieczeństwem i cierniami przed złapaniem się na liściach i gałązkach, gdy skradają się przez zarośla w poszukiwaniu jedzenia. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda jeż.

Jak wygląda jeż europejski?

Kiedy zobaczysz jeża na wolności, prawdopodobnie nie zauważysz go, chyba że będzie się poruszał. Jest tak dlatego, że jeże są zwierzętami nocnymi, które śpią w ciągu dnia i wędrują w nocy. W zależności od gatunku mogą być czarne, brązowe, szare lub piaskowe. Jeże mają grubą sierść zbudowaną z miękkich kolców. Kolce są tym, co nazywamy dudkami. Kolce są bardzo ostre i chronią jeża przed drapieżnikami. Opieka nad jeżem obejmuje również prawidłowe czyszczenie piór. Jeśli zobaczysz jeża w nocy, możesz zauważyć, że pióra odbijają światło księżyca i gwiazd. Kolce są w rzeczywistości pustymi rurkami wypełnionymi krwią. Ten przepływ krwi pomaga utrzymać ciepło jeża.

wygląd jeża

Kolczaste włosy jeża

Jeże mają ponad 5 000 kolców, które pokrywają całe ich ciało. Kolce te nazywane są „dudkami” i są bardzo ostre. Dzięki tym kolcom jeże potrafią zwijać się w kulkę. Jeśli drapieżnik próbuje złapać jeża, jeż zwija się w kulkę i chroni się kolcami. Każdy kręgosłup jest połączony z mięśniem i zakończeniem nerwowym, co oznacza, że jeż może kontrolować kręgosłupy. Ta zdolność pomaga jeżowi zwinąć się w kulkę, podczas gdy kolce chronią go przed drapieżnikami.

Kołki są wypełnione krwią, która pomaga jeżom utrzymać ciepło w ich środowisku. Jeże mogą również zmieniać kolor swoich kolców, aby dopasować się do otoczenia. Kolce na grzbiecie jeża są krótsze i grubsze. Kolce na brzuchu są dłuższe i cieńsze. Jeże używają swoich kolców codziennie, zwijając się w kulkę z kolcami, gdy są przestraszone lub zdenerwowane. Kolce chronią jeże przed psami, samochodami i drapieżnikami. Kolce są bardzo ostre i mogą przeciąć skórę człowieka, dlatego należy się z nimi ostrożnie obchodzić.

Opieka nad jeżem

Jeże mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi, ale wymagają specjalnej opieki. Będziesz musiał zapewnić im odpowiednią klatkę i ściółkę, zdrową dietę i regularną opiekę weterynaryjną. Może to być dość kosztowna inwestycja, ale kiedy już wszystko zostanie przygotowane dla twojego jeża, jego utrzymanie jest bardzo proste. Po pierwsze, będziesz potrzebował klatki. Minimalny rozmiar dla jeża to 24 cale na 18 cali na 18 cali. Powinna mieć również obręcz na górze, aby zapobiec ucieczce twojego zwierzaka. Podłoga powinna być łatwa do czyszczenia, a reszta klatki łatwa do odkażenia. Jeże mogą być wybredne w kwestii ściółki, więc warto zacząć od neutralnych opcji, takich jak papier lub polar.

gdzie mieszka jeż

Jedzenie i dieta

Zastanawiasz się co jedzą jeże? Jeże są wszystkożercami, co oznacza, że jedzą zarówno mięso, jak i rośliny. Ponieważ są wybrednymi zjadaczami, będziesz chciał zacząć od wysokiej jakości pokarmu w postaci granulatu. Możesz również zaoferować im różne owoce i warzywa jako przysmaki. Należy również zapewnić stałe źródło świeżej wody. Jeśli zauważysz, że Twój jeż nie je tak dużo, możesz spróbować dodać ciepłą wodę do jego jedzenia, aby zwiększyć jego apetyt.

Gdzie żyją jeże?

Jeże żyją głównie w Europie i Azji. O tym jak długo żyją jeże pisaliśmy w innym wpisie. Żyją na terenach trawiastych i w lasach. Na wolności wolą przebywać na zewnątrz, ale mogą też żyć w Twoim ogrodzie, jeśli nie są wykastrowane lub wykastrowane. Jeśli zauważysz jeże na swoim podwórku, nie musisz się nimi przejmować. Nie są one szkodliwe dla Ciebie lub Twoich zwierząt domowych. Jeże są nocne, więc możesz je zobaczyć tylko w nocy. Jeśli zobaczysz jeża w ciągu dnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on chory lub ranny. Jeśli zauważysz chorego lub rannego jeża, skontaktuj się jak najszybciej z rehabilitantem dzikich zwierząt.

Jak możesz pomóc chronić jeże?

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc chronić jeże. Możesz stworzyć dla nich siedlisko na swoim podwórku sadząc krzewy, drzewa i kwiaty. Możesz również stworzyć siedlisko dla jeży poprzez dodanie oczka wodnego, piaskownicy lub stosu kłód. Możesz również pomóc chronić jeże utrzymując trawnik w dobrym stanie i unikając stosowania pestycydów i herbicydów. Możesz również pomóc chronić jeże poprzez kastrację lub kastrację swoich zwierząt domowych. Zapobiegnie to ich rozmnażaniu i zwiększaniu populacji zdziczałych kotów. Te proste kroki mogą pomóc w zapewnieniu ochrony jeży. Możesz również zachęcić swoich przyjaciół i rodzinę do zrobienia tego samego. Razem możemy chronić jeże w naszych społecznościach.

Jeden komentarz do “Jak wygląda jeż?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =

facebook