Czy jeże zapadają w sen zimowy?

Czy jeże zapadają w sen zimowy?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie zimy są mroźne i długie, możesz się zastanawiać, co dzieje się z jeżami w czasie zimy. Czy jeże przechodzą w stan hibernacji? Czy zapadają w sen zimowy jak inne małe zwierzęta? Te kłujące małe ssaki są nokturnalne, co oznacza, że są aktywne głównie w nocy. Zwijają się w kłębek z ogonem zakrywającym twarz i nos jako naturalny mechanizm obronny przed drapieżnikami. Gdy wyczuwają niebezpieczeństwo, robią to automatycznie. Naukowcy stwierdzili, że jeże mają bardzo niski procent tłuszczu w ciele w porównaniu z innymi ssakami o podobnej wielkości i wadze. To sprawia, że są bardziej podatne na zimno w sezonie zimowym, ponieważ spalają więcej kalorii tylko po to, by się ogrzać. Co więc robią jeże w zimie?

Co to jest hibernacja?

Hibernacja to stan skrajnej bezczynności, podczas którego metabolizm zwierzęcia spowalnia się prawie do punktu śmierci, a ono samo pozostaje w tym samym miejscu aż do ocieplenia. Hibernacja nie jest unikalna dla żadnego gatunku, ani nie jest to koniecznie sezonowa adaptacja. Zwierzęta, które hibernują to wiewiórki, wiewiórki, szczury, myszy, nietoperze, jeże, świnie i wiele innych. Niektóre zwierzęta przechodzą w stan hibernacji w odpowiedzi na ekstremalną pogodę, podczas gdy inne robią to, aby zapewnić przetrwanie w czasach, gdy nie ma wystarczająco dużo do jedzenia. Hibernacja jest naturalnym procesem zachodzącym u małych ssaków. Wywołują go zmiany w środowisku, takie jak obniżona temperatura i ograniczona dostępność pożywienia. Wiele małych ssaków naturalnie przechodzi w stan letargu podczas zimnej pogody, aby zachować energię i przetrwać do wiosny, kiedy to owady stają się ponownie aktywne.

Czy jeże zapadają w sen zimowy

Czy jeże mają sen zimowy?

Jeże to małe ssaki, które są głównie nocne i prawdopodobnie zapadają w letarg podczas zimy. Niektóre jeże w klimacie umiarkowanym mogą naturalnie zapadać w letarg podczas mroźnych miesięcy zimowych, szczególnie jeśli mają ograniczony dostęp do pożywienia. Letarg jest adaptacją do trudnych warunków środowiskowych, która pozwala małym ssakom przetrwać w najtrudniejszych okresach roku. Podczas letargu temperatura ciała jeża znacznie spada, spowalnia się tętno, a poziom tlenu we krwi obniża się. Chociaż jeże są głównie zwierzętami nocnymi, mają zdolność przechodzenia w stan letargu, gdy pogoda jest zbyt zimna.

Jak jeże utrzymują ciepło w zimie?

Jeże są bardzo dobre w zachowywaniu ciepła w ciele. Mają tendencję do odpoczywania w ciągu dnia, kiedy jest słońce, a najbardziej aktywne są w nocy, kiedy pogoda jest chłodniejsza. Podczas zimy jeże tworzą swoje domy w miejscach chronionych przed żywiołami, takich jak stosy liści lub kory, kłody lub dziury w ziemi. Jeśli masz dorosłego jeża, możesz pomóc mu utrzymać ciepło zapewniając mu ciepłe, suche miejsce do spania, takie jak akwarium z pokrywą, drewniane pudełko lub poszewka na poduszkę z wyciętą szczeliną. Pamiętaj o umieszczeniu w miejscu do spania kilku garści suchego, czystego siana, aby zapewnić mu wygodne posłanie. Możesz też dać swojemu jeżowi ciepły, ocieplany śpiwór lub sweter. Możesz go wykonać zszywając kawałki polaru lub innego ciepłego materiału.

gdzie mieszka jeż

Zachowanie jeża w zimie

Zimą jeże są mniej aktywne i mają tendencję do pozostawania wewnątrz gniazda, co ułatwia ich karmienie. Jedzą rzadziej i ogólnie spożywają mniej pokarmu niż w innych porach roku. Jeże są bardzo wrażliwe na temperaturę, dlatego należy spodziewać się zmniejszenia poziomu ich aktywności, w tym jedzenia i picia. W innym naszym wpisie pisaliśmy o odżywianiu jeży. Podczas zimy należy codziennie sprawdzać naczynie z wodą jeża, aby upewnić się, że nie zamarzło. Jeśli Twój jeż przebywa w domu, powinieneś zapewnić mu źródło ciepła, takie jak ceramiczna płytka grzewcza lub grzejnik o niskiej mocy.

Rzeczy do zapamiętania

Jeże są przeważnie zwierzętami nocnymi, które wolą pozostać w cieple i bezczynności podczas miesięcy zimowych, kiedy temperatury spadają, a pożywienie jest rzadkie. Podczas zimy jeże tworzą swoje domy w miejscach, które są chronione przed żywiołami, jak np. pod stosami liści lub kory, w kłodach lub w dziuplach w ziemi. Jeże są bardzo dobre w zachowywaniu ciepła ciała i będą odpoczywać w ciągu dnia, kiedy słońce jest na zewnątrz i są najbardziej aktywne w nocy, kiedy pogoda jest chłodniejsza. W zimie jeże jedzą mniej i piją mniej wody, ponieważ są mniej aktywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 6 =

facebook