Milin amerykański – Jak uprawiać i pielęgnować Milin?

Milin amerykański – Jak uprawiać i pielęgnować Milin?

Milin amerykański na stałe zagościł już w naszych ogrodach, zachwycając pięknymi kwiatami i pierzastymi liśćmi. Często jednak właściciele tej rośliny poszukują odpowiedzi na pytanie dlaczego milin nie kwitnie? Taka sytuacja może bowiem zaskoczyć tych, którzy spodziewali się przepięknego kwiatostanu, pełniącego funkcję głównej ozdoby przydomowego ogrodu. Problem ten można na szczęście rozwiązać, poznając jego źródło i eliminując je.

Milin amerykański (Campsis radicans)

Milin amerykański w donicy na stałe wpisał się już w krajobraz przydomowych ogrodów. To roślina, która rośnie bardzo szybko, więc bywa również często wybierana jako ozdoba altan i pergoli oraz domków letniskowych. Milin amerykański przywędrował do Polski wprost ze Stanów Zjednoczonych. Stąd też wzięła się nazwa tej wyjątkowej ozdoby.

Jeśli chodzi o milin amerykański liście nie budują walorów estetycznych na takim poziomie, jak robią to kwiaty. To właśnie one stanowią o pięknie rośliny, przyciągają wzrok i uwagę, budząc zachwyt wśród tych, którzy potrafią docenić piękno natury. Kwiaty umieszczone są na końcach pędów i przypominają swoim wyglądem trąbki. Nic dziwnego, że najpiękniej wygląda milin amerykański kiedy kwitnie. Jeśli w naszym ogrodzie zasadzimy milin amerykański kwitnienie rośliny rozpocznie się dopiero po upłynięciu kilku kolejnych sezonów.

milin amerykański cięcie

Jak uprawiać milin amerykański

Jeśli marzy ci się milin amerykański wymagania w znaczniej mierze dotyczyć będą gleby, na której powinna zostać zasadzona roślina, a także stopnia nasłonecznienia, bo to właśnie ono warunkuje jej prawidłowy rozwój i estetyczny wygląd. Roślina potrzebuje żyznej, próchniczej gleby o lekko kwaśnym lub zasadowych charakterze. Musi być ona również regularnie nawadniana, gdyż milin amerykański bardzo źle znosi brak wody.

Roślina ta nie jest również odporna na mróz. Z tego względu młodsze pędy muszą być zabezpieczone na okres niskich temperatur w zimowych miesiącach. Najpiękniej milin amerykański kwitnie w pełnym słońcu, w zacisznym, wolnym od wiatru stanowisku. Z tego też względu warto wybrać właśnie takie miejsce, by móc w pełni cieszyć się z walorów estetycznych tego wyjątkowego gatunku.

milin amerykański flamenco

Gdzie sadzić milin amerykański?

Różnego rodzaju krzewy ozdobne milin amerykański, jaśmin czy kalinę warto sadzić w nasłonecznionych miejscach. Tylko w takich pokażą one bowiem pełnię swoich możliwości i walorów estetycznych. Niezależnie od tego czy naszą ozdobą będzie milin amerykański na balkonie, czy też w ogrodzie, zasadzony w donicy, czy zdobiący pergolę – roślina nie może rosnąć w zacienionym miejscu. Jeśli w naszym ogrodzie ma zostać zasadzony milin amerykański uprawa musi również brać pod uwagę rodzaj gleby, stanowiącej niezwykle istotny element, składający się na prawidłowy wzrost i wygląd rośliny.

Gleba musi być żyzna, o odczynie delikatnie zasadowym, ewentualnie lekko kwaśnym. Ważny jest również stały dostęp do wody lub częste nawadnianie podłoża. Czym nawozić milin amerykański? W sezonie roślina powinna być nawożona nawozem wieloskładnikowym. Dodatkowo w okresie wiosennym mając milin amerykański nawożenie nawozem długodziałającym będzie bardzo dobrym pomysłem.

milin amerykański rozmnażanie

Kiedy sadzić milin amerykański?

Ci, którzy chcieliby mieć w swoim ogrodzie milin amerykański kiedy sadzić roślinę powinni dowiedzieć się ze sprawdzonych źródeł. Jeśli chodzi milin amerykański sadzonki należy umieścić w glebie w okresie jesiennym. Ważne jest również, by zrobić to, zanim nadejdą pierwsze ujemne temperatury i przymrozki, świadczące o nadchodzących chłodach.

W przeciwnym razie roślina nie przyjmie się lub też zostanie zniszczona przez szkodliwe warunki atmosferyczne. W przypadku rośliny z gatunku milin amerykański wysiew nasion zajmuje zdecydowanie więcej czasu, niż zasadzenie sadzonek. Dlatego też niewiele osób decyduje się na ten rodzaj rozmnażania rośliny. Ważny jest również wybór odpowiedniego miejsca, które w przypadku tej rośliny nie może być zupełnie przypadkowe, o czym była już mowa nieco wcześniej.

milin amerykański uprawa

Dlaczego milin amerykański nie kwitnie?

Jeśli chodzi o milin amerykański kwitnienie ma miejsce na przełomie lata i jesieni, a konkretnie w sierpniu i wrześniu. Stanowi on wówczas wielką ozdobę ogrodu, przyciągając wzrok i budząc zachwyt. Warto wiedzieć jednak, że pierwsze kwiaty roślina zyskuje dopiero po kilku sezonach od zasadzenia. Jeśli po upływie kilku lat milin amerykański w dalszym ciągu nie kwitnie, należy znaleźć źródło problemu i je wyeliminować.

Na ogół jest nim miejsce, w którym roślina została zasadzona. Jeśli nie ma dostępu do promieni słonecznych, gleba jest sucha, milin nigdy nie osiągnie pełni swoich możliwości. W przypadku rośliny, jak milin amerykański choroby liści również wpływają na pogorszenie walorów estetycznych rośliny. Mszyce czy męczniak prawdziwy potrafią wpłynąć negatywnie na stan wizualny krzewu, znacznie pogarszając jego wygląd.

milin amerykański w donicy

Jak rozmnażać milin amerykański?

Jak rozmnożyć milin amerykański? To pytanie zadaje sobie sporo osób, zachwyconych pięknem rośliny. W przypadku rośliny z gatunku milin amerykański rozmnażanie może odbywać się przez pobranie sadzonek pędowych, zlokalizowanych na wierzchołkach pędów. Takie sadzonki umieszcza się w piaskowej glebie tak, by miały one dostęp zarówno do promieni słonecznych, jak i do odpowiedniej ilości wody, której będą potrzebować, by rosnąć i rozwijać się.

Jeśli chodzi o milin amerykański rozmnażanie z nasion jest równie skutecznym zabiegiem. Rozmnażając w ten sposób milin amerykański wysiew może odbywać się niezależnie od pory roku, jeśli zdecydujemy się na doniczki z przepuszczalną ziemią. Przeprowadzając proces rozmnożenia rośliny typu milin amerykański nasiona można również włożyć bezpośrednio do ziemi, pamiętając o odpowiedniej porze rok i warunkach.

Milin amerykański

Jak przycinać milin amerykański?

Decydując się na rośliny z tego gatunku warto wiedzieć jeszcze kiedy przycinać milin amerykański i jak przycinać milin amerykański? Bez tej wiedzy roślina z pewnością nie pokaże pełni swoich walorów. Jeśli chodzi o milin amerykański cięcie rozpoczyna się już na samym początku. Sadząc milin amerykański przycinanie należy bowiem przeprowadzić po zasadzeniu rośliny.

Pędy zostają wówczas skrócone mniej więcej o jedną trzecią długości. Mając już w ogrodzie milin amerykański cięcie należy przeprowadzić również pod koniec sezonu. Cięcie milina amerykańskiego obejmuje wówczas słabe pędy i te, które zostały zajęte przez chorobę. Tego typu działania powtarza się do momentu, aż roślina będzie gęsta. Warto wiedzieć również, że cięcie odmładzające w przypadku tej rośliny ma miejsce co 3 lata.

2 komentarzy do “Milin amerykański – Jak uprawiać i pielęgnować Milin?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =