Jednym z dokumentów, których posiadanie nie jest obowiązkowe, ale które niosą ze sobą szereg korzyści, jest karta pływacka co daje swojemu właścicielowi? To nie tylko przywileje i możliwość dalszego rozwoju, ale również satysfakcja z podjętego trudu i wykonanego zadania.
Karta pływacka
Jeszcze całkiem niedawno posiadanie karty pływackiej było powodem do dumy, a egzamin na kartę pływacką był często odbierany jako swoisty test dojrzałości. Dziś czasy się nieco zmieniły, choć w dalszym ciągu posiadanie tego rodzaju uprawnień wiąże się z osobistą satysfakcją i sporym wyróżnieniem dla tych, którzy pływanie traktują jak hobby, a czas spędzony nad wodą odgrywa znaczącą rolę w ich życiu.
Karta pływacka 2022 przynosi nieco mniej uprawnień niż te, które były wydawane w poprzednich latach. Dokument ten nie jest chociażby wymagany podczas wypożyczania kajaka czy łódki, jak to było jeszcze jakiś czas temu. To jednak ważne potwierdzenie umiejętności, które mogą przydać się w momencie zagrożenia oraz wspomóc ratowanie czyjegoś zdrowia i życia, jeśli zaistnieje taka konieczność.
Jakie są zalety posiadania karty pływackiej?
Do czego uprawnia karta pływacka? To pytanie, które zadają sobie ci, którzy zastanawiają się nad wyrobieniem takiego właśnie dokumentu. Jeszcze jakiś czas temu bez karty pływackiej nie można było wypożyczyć łódki czy kajaka. Był to niezbędny dokument, który potwierdzał, że w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia na wodzie, wypożyczający będzie potrafił wyjść cało z opresji. Współcześnie karta pływacka uprawnienia ma znacznie mniejsze, choć jej posiadanie w dalszym ciągu daje poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu czy wakacji nad morzem lub jeziorem.
Specjalna karta pływacka bywa określana mianem żółtego czepka. To ostatnia kategoria, która kończy proces starania się o dokument, jakim jest karta pływacka po co go wyrabiać, skoro nie wiąże się już ze specjalnymi przywilejami? Chociażby po to, że tylko posiadacze karty pływackiej mogą rozpocząć ubieganie się u udział w kursie na Młodszego Ratownika WOPR i rozpocząć karierę zawodową w tym właśnie kierunku.
Jak zrobić kartę pływacką?
Skoro wiesz już, do czego służy karta pływacka, pora na kilka ważnych informacji na temat tego, jak można taką kartę uzyskać. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, jeśli tylko potrafisz dobrze pływać. Aby wyrobić dokument, jakim jest karta pływacka wymogi rozpoczynają się od zgłoszenia do najbliższej jednostki WOPR. Egzamin na kartę pływacką odbywa się bowiem wyłącznie przy obecności wykwalifikowanego ratownika, który nie tylko potwierdzi umiejętności egzaminowanego, ale może również pomóc w sytuacji, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. To właśnie egzamin potwierdza nabycie odpowiednich zdolności i stanowi podstawę do wydania dokumentów, takich jak karta pływacka czy specjalna karta pływacka co daje ich posiadanie?
Dziś to już przede wszystkim osobista satysfakcja i oficjalne potwierdzenie umiejętności. Dokumenty te otwierają jednak drogę do dalszej kariery w zawodach, związanych z ratownictwem wodnym, co stanowi istotną wiadomość dla tych, którzy właśnie w tym kierunku pragną rozwijać się zawodowo.
Jakie są wymagania na kartę pływacką?
Jeśli marzy ci się karta pływacka wiek odpowiedni do jej wyrobienia nie został dokładnie sprecyzowany. Przyjmuje się jednak, że dopiero 5 letnie dziecko jest na tyle sprawne i świadome, by móc bezpiecznie, a zarazem w pełni samodzielnie poruszać się w wodzie. Znacznie ściślej zostały określone wymogi związane z tym, jak wyrobić dokument, jakim jest karta pływacka wymagania te dotyczą zwłaszcza egzaminu, do którego trzeba podejść, by móc potwierdzić swoje umiejętności.
Wymagania na kartę pływacką nie obejmują konieczności odbycia specjalnych kursów przygotowawczych. Nie jest bowiem istotne, gdzie, ani w jaki sposób osoba egzaminowana nauczyła się pływać. Jeśli chodzi o wymogi formalne, związane z dokumentem, jakim jest karta pływacka od jakiego wieku można ją zrobić, również nie zostało dokładnie sprecyzowane. W praktyce okazuje się więc, że jeśli marzy ci się karta pływacka wymagania obejmują bardziej sprawdzenie umiejętności podczas egzaminu, niż legitymowanie się dokumentami, potwierdzającymi adekwatne kursy czy szkolenia, odbyte pod okiem specjalistów.
Jaki organ wydaje kartę pływacką?
Jeśli interesuje cię karta pływacka gdzie wyrobić taki dokument stanowi bardzo ważne zagadnienie. Kartę pływacką wydaje Polski Związek Pływacki na podstawie egzaminu, który jest przeprowadzany pod ścisłą kontrolą ratownika WOPR. To właśnie on decyduje, czy osoba podchodząca do egzaminu może poszczycić się takimi umiejętnościami, by mogła legitymować się dokumentem, jakim jest karta pływacka od ilu lat można się o nią starać? Wiek nie został w pełni zdefiniowany, choć uznaje się, że już 5 latek może bezpiecznie poruszać się w wodzie.
Jak wygląda egzamin na kartę pływacką?
Zanim dowiesz się, co daje karta pływacka w praktyce, najpierw musisz zdać odpowiedni egzamin. Jeśli chodzi o dokument, jak karta pływacka wymagania wiek czy umiejętności nie musza być potwierdzane odpowiednimi dokumentami. Egzamin na kartę pływacką weryfikuje bowiem predyspozycje do posiadania dokumentu.
Egzamin odbywa się na kilku poziomach. Z reguły od osoby, która do niego podchodzi, wymaga się przepłynięcia określonego dystansu, w tym również pokonania pewnej odległości pod wodą. Częścią egzaminu jest również skok do wody, który odbywa się ze ściśle określonej wysokości. Kolejne stopnie egzaminu zwiększają dystans i wysokość skoku. Ostatnim etapem jest karta pływacka żółty czepek. To tzw. specjalna karta pływacka uprawnienia takie niezbędne są dla kandydatów na ratowników. Jej posiadacze mogą pływać w żółtym czepku z czarnym paskiem.
Ile kosztuje wyrobienie karty pływackiej?
Wiesz już czym jest karta pływacka co daje jej posiadanie i jak można ją zdobyć. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje karta pływacka. Przystąpienie do egzaminu pierwszego stopnia wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 25 zł. Specjalna karta pływacka to już koszt rzędu 40 zł. Wiedząc jednak, co daje karta pływacka, warto zainwestować w tego typu dokument i potwierdzić swoje umiejętności pod okiem specjalisty.
w dzisiejszych czasach karta pływacka nie jest za bardzo potrzebna a szkoda.
wyślę mojego syna na taki kurs. Dobrze żeby znał zasady pierwszej pomocy i umiał pływać