Jak się pozbyć nietoperzy w domu?

Jak się pozbyć nietoperzy w domu?

Pytanie jak się pozbyć nietoperzy, zadajemy sobie na ogół dopiero wtedy, gdy okazuje się, że niechciani goście zamieszkali na naszych strychach i poddaszach. Na szczęście pomysłów na to, co odstrasza nietoperze jest wiele. Wystarczy wykorzystać któryś z nich, by pozbyć się uciążliwego problemu. Podpowiadamy więc, co zrobić, by nietoperze poszukały sobie innego miejsca na odpoczynek.

Co odstrasza nietoperze?

Odstraszanie nietoperzy warto oprzeć na sprawdzonych sposobach, polecanych przez tych, którzy mieli już sposobność zmierzyć się z tego rodzaju problemem. A osób tych jest wbrew pozorom całkiem sporo. Zimowanie nietoperzy odbywa się bowiem bardzo często na strychach i poddaszach. Odchody nietoperza wydzielają nieprzyjemny zapach, którego źródła ciężko się czasem doszukać. Nic dziwnego, bo nietoperze w domu to sytuacja, której raczej nikt się nie spodziewa. Co odstrasza nietoperze? Warto wykorzystać intensywne zapachy, specjalne folie czy siatki oraz dostępne w sklepach urządzenia, emitujące nieprzyjemne dla gatunku dźwięki. W każdym przypadku jednak należy pamiętać, że ssaki te objęte są ochroną, więc wybrana metoda musi być nie tylko skuteczna, ale również w pełni bezpieczna dla zwierząt.

czym się żywią nietoperze

Top 5 sprawdzonych sposobów na pozbycie się nietoperzy!

Odchody nietoperzy wydzielają nieprzyjemny zapach i niszczą drewno. Pomimo tego, że nietoperz domowy nie stanowi zagrożenia dla człowieka, mało kto chce mieć na strychu tego rodzaju lokatorów. Jak się ich pozbyć? Wykorzystaj któryś z proponowanych przez nas sposobów.

Jak się pozbyć nietoperzy: zmiany temperatury

Nietoperz na strychu poszukuje ciepła, dającego komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków, z pewnością poszuka on sobie innego mieszkania. Jak wykorzystać temperaturę, by pozbyć się niechcianych gości? Warto w tym celu nagrzać strych czy poddasze do temperatury, która przekracza 30 stopni. Zarówno mały, jak i ogromny nietoperz lubi ciepło, ale z pewnością nie doceni upałów. Wysoka temperatura sprawi, że opuści on nasz strych w poszukiwaniu bardziej komfortowych warunków do odpoczynku. To sprawdzony sposób na to, jak odstraszyć nietoperze skutecznie, ale również w pełni bezpiecznie. Jest to niezwykle ważne, gdyż ssaki te znajdują się obecnie pod ochroną.

Jak się pozbyć nietoperzy: strach przed błyskotkami

Gdzie zimują nietoperze? Z pewnością poszukują one zacienionych i bezpiecznych miejsc. Co zrobić, gdy takim właśnie miejsce staje się nasz strych czy poddasze? Można wykorzystać wówczas świecące, błyszczące przedmioty, za którymi nie przepada prawie żaden gatunek zwierząt. Błysk powoduje, że tracą one orientację, stając się niespokojne i przeczuwają nadejście zagrożenia w postaci drapieżnika. Informacje te można wykorzystać, gdy nietoperze na strychu nie są mile widzianymi gośćmi. W tym celu trzeba umieścić w niedalekiej odległości lampki choinkowe, lusterka czy po prostu zwykłą folię aluminiową. Odbite promienie słoneczne będą niepokoiły stado nietoperzy, aż w końcu poszuka sobie ono innego miejsca do życia.

Jak się pozbyć nietoperzy: zapachy, których nie lubią nietoperze

To bardzo skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób, by nietoperze pod dachem zmieniły miejsce zamieszkania. Choć nietoperz w domu może przynosić pewne korzyści, jak np. pozbycie się owadów, to jednak mało kto chce żyć pod jednym dachem z takimi lokatorami. Jeśli na strychu pojawi się nietoperz odchody zaczynają z czasem wydzielać nieprzyjemny zapach. I choć mało kto wie, jak wyglądają odchody nietoperza, szybko można przekonać się, jak bardzo potrafią być uciążliwe. Dlatego też nietoperze warto odstraszyć zapachami, których nie tolerują. To intensywne aromaty naturalne, jak chociażby mentol, cynamon i fenol. Wszystkie zakupić można w formie olejków eterycznych. Skrapianie miejsc, w których zamieszkały małe nietoperze, należy przeprowadzać regularnie, by problem nie powrócił.

Jak się pozbyć nietoperzy: likwidacja źródeł pożywienia

Czym żywią się nietoperze? To przede wszystkim niewielkie owady. To, jak długo żyje nietoperz, zależy od dostępnego pokarmu. Warto więc spróbować pozbyć się ich poprzez zlikwidowanie źródeł, z których mogą one czerpać pokarm. Jak to zrobić? Zrezygnuj z lamp solarnych, przyciągających wieczorami całe rzesze owadów, na jeden sezon nie napełniaj zbiorników wody i wyeliminuj rośliny, które również mogą stanowić pokarm dla nietoperzy. Wymaga to nieco zaangażowania, ale pozwala skutecznie rozwiązać problem niechcianych lokatorów.

Jak pozbyć się nietoperzy: domek dla nietoperzy

Nietoperz w mieszkaniu to problem, z którym raczej nie chcemy mieć do czynienia. Zamiast jednak pozbywać się go całkowicie, można zaprosić nietoperze do… własnego domku. Zapewnienie im lepszego schronienia spowoduje, że z chęcią zrezygnują one z naszego strychu. Wykonaj więc budkę o odpowiednich rozmiarach i umieść ją na drzewie, rosnącym od strony południowej. Nietoperze odwdzięczą się natomiast zjadaniem uciążliwych owadów. Pamiętaj jednak, by zabezpieczyć swój strych przy pomocy specjalnych siatek tak, by zwierzęta te nie mogły do niego wrócić.

jak odstraszyć nietoperze

Wścieklizna u nietoperzy

Jedną z najgroźniejszy, bo wysoko śmiertelnych chorób jest wścieklizna nietoperze mogą ją przenosić, zarażając ludzi wirusem RNA, należącym do rodzaju Rhabdoviridae. Można jednak odetchnąć z ulgą. Mały europejski nietoperz nie przenosi tej groźnej w skutkach choroby. W Polsce nie zdarza się więc, by człowiek zaraził się od nietoperza wścieklizną. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie większość tego rodzaju zakażeń pochodzi właśnie od nietoperzy.

jak się pozbyć nietoperzy

Czy nietoperze mogą zagrozić człowiekowi?

Wbrew krążącym opiniom i stereotypom, nietoperze nie atakują ludzi, niezależnie od stanu zdrowia. Ugryzienia z reguły zdarzają się dopiero wówczas, gdy ktoś nietoperza bierze do ręki. To forma obrony zwierzęcia, której nie należy się dziwić. Warto pamiętać jednak, że nietoperz może zarazić wścieklizną zwierzęta domowe, jak np. koty czy psy.

jak wyglądają odchody nietoperza

Co jedzą nietoperze?

Zarówno małe nietoperze, jak i te znacznie większe osobniki, które zamieszkują nasz kraj, żywią się przede wszystkim owadami. Na świecie jednak można spotkać nietoperze, które w swoim menu mają również owoce, nektar kwiatów, a nawet krew innych ssaków czy niewielkich rozmiarów ryby.

nietoperz domowy

Jak pozbyć się nietoperzy ze strychu?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak odstraszyć nietoperze. Mogą być to intensywne zapachy (np. cynamon czy mentol), dźwięki płynące ze specjalnych odstraszaczy, nagłe zmiany temperatury czy po prostu zlikwidowanie wszelkich źródeł pożywienia. Wszystko to spowoduje, że nietoperze znikną z naszego domu, a problem niechcianych lokatorów zostanie ostatecznie rozwiązany.

nietoperze na strychu

Jak wygląda gniazdo nietoperza?

Nietoperze nie zakładają gniazd. Poszukują one za to ciepłych, zacienionych i bezpiecznych miejsc. Z tego właśnie powodu często trafiają na nasze strychy i poddasza.

 

Przeczytaj również inne wpisy o nietoperzach!

Jak wyglądają odchody nietoperza?

Czy nietoperz to ptak?

Ile lat żyją nietoperze?

Czy nietoperze widzą?

Czy nietoperz to ssak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 9 =