Czy nietoperze widzą?

Czy nietoperze widzą?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Nietoperze to niezwykłe zwierzęta. Dobrze radzą sobie z odnajdywaniem drogi w ciemności, a wiele z nich ma także dobry słuch. Ale czy widzą? Tak, nietoperze widzą, ale nie tak dobrze jak ludzie czy większość innych ssaków. Nietoperze mają trzecią powiekę zwaną „błoną nekcyjną”, która pomaga im chronić oczy podczas lotu. Posiada ona również czujniki światła ultrafioletowego, które pomagają im wykryć obiekty, które mogą lecieć w ich kierunku. Z drugiej strony, ponieważ ich środowisko jest zazwyczaj bardzo ciemne, różne rodzaje nietoperzy wyewoluowały bardzo wrażliwe uszy, które pomagają im poruszać się w ciemności, znaleźć ofiarę i uniknąć niebezpieczeństwa podczas polowania. Tutaj znajdziesz więcej szczegółowych informacji o tym, jak dobrze widzą nietoperze.

Jak dobrze nietoperze widzą w ciemności?

Ludzie mogą widzieć obiekty w ciemności, ponieważ siatkówka z tyłu oka zawiera fotoreceptory zwane „pręcikami”, które są bardzo wrażliwe na światło. Nietoperze również mają pręciki, ale różnią się one znacznie od naszych. Pręciki nietoperzy są znacznie mniej wrażliwe na światło, więc nie widzą one w ciemności tak dobrze jak my. W rzeczywistości ich wzrok jest tak słaby, że w ciemności mogą wlecieć na stałe obiekty, takie jak drzewa w lesie, w którym żyją. Z tego powodu nietoperze wykształciły inny rodzaj widzenia, który jest wykorzystywany w ciemności. Nietoperze również mają „czopki” (fotoreceptory) w swoich siatkówkach, ale różnią się one bardzo od naszych czopków. Czopki nietoperzy są znacznie bardziej wrażliwe na światło, więc widzą dobrze w ciemności, a nawet w świetle księżyca w pełni.

Zapraszamy również do podobnego wpisu – Jak się pozbyć nietoperzy z domu?

 

Co to jest echolokacja i jak dobrze widzą dzięki niej nietoperze?

Nietoperze wydają klikające lub piszczące dźwięki, aby poruszać się w ciemności, znaleźć ofiarę i uniknąć niebezpieczeństwa podczas polowania. Uszy nietoperzy są bardzo wrażliwe i mogą one używać echolokacji, aby „widzieć” swoje środowisko. Kiedy nietoperze wysyłają te dźwięki, są one odbijane z powrotem przez obiekty w środowisku, w tym inne nietoperze, owady, rośliny, budynki, a nawet ludzi. Nietoperze wykorzystują drogę powracającego echa do budowania mentalnego obrazu otaczającego je świata.

Nietoperze potrafią również dostosować wysokość swojego pisku, aby określić, czy dany obiekt jest mały czy duży, lub aby wykryć różnice w fakturze obiektów. Ten rodzaj „widzenia” bardzo różni się od widzenia, jakie posiada człowiek. Nietoperze zazwyczaj potrafią wykryć duże obiekty na swojej drodze i zmienić kierunek, zanim się z nimi zderzą. Nietoperze nie są w stanie wykryć małych obiektów i nie potrafią rozróżnić różnych faktur, np. między wodą a lądem.

nietoperze mają słaby wzrok

Widoczność nietoperza w ciągu dnia

Nietoperze mogą wykrywać światło o bardzo niskim natężeniu, ale wydają się preferować niskie poziomy oświetlenia, a nie całkowitą ciemność. Nietoperze mogą widzieć światło pochodzące z ognia, a nawet płomienia świecy, dlatego zwykle unikają latania w pobliżu tych rzeczy. Nietoperze widzą wystarczająco dobrze, by podróżować w ciągu dnia, ale unikają tego, gdy mogą, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Ponieważ nietoperze są lotnikami dziennymi, ludzie mogą je czasem zobaczyć w ciągu dnia. Nietoperze są często mylone z dużymi owadami, takimi jak ćmy. W ciągu dnia łatwo jest pomylić małego nietoperza z dużą ćmą.

Jak się pozbyć nietoperzy w domu?

Podsumowanie

Nietoperze to niezwykłe zwierzęta. Dobrze odnajdują drogę w ciemności, a wiele z nich ma też dobry słuch. Ale czy widzą? Tak, nietoperze widzą, ale nie tak dobrze jak ludzie czy większość innych ssaków. Nietoperze mają trzecią powiekę zwaną „błoną martwą”, która pomaga im chronić oczy podczas lotu. Nietoperze wydają klikające lub piszczące dźwięki, aby poruszać się w ciemności, znaleźć ofiarę i uniknąć niebezpieczeństwa podczas polowania.

Uszy nietoperzy są bardzo wrażliwe i mogą one używać echolokacji, aby „widzieć” swoje środowisko. Nietoperze potrafią wykryć światło o bardzo niskim natężeniu, ale wydają się preferować raczej niski poziom oświetlenia niż całkowitą ciemność. Nietoperze widzą na tyle dobrze, że mogą podróżować w ciągu dnia, ale unikają tego, gdy tylko mogą, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest dużo ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 15 =

facebook