Czy nietoperz to ptak?

Czy nietoperz to ptak?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Nietoperze i ptaki to dwie najbardziej znane grupy ssaków. Pod wieloma względami wydają się być naturalnymi rywalami. Nietoperze to latające nocą drapieżniki o imponujących zdolnościach echolokacyjnych, które wykonują niezwykłe akrobacje powietrzne, aby złapać swoje owadzie ofiary. Z drugiej strony, ptaki to latające w dzień zwierzęta roślinożerne o superdoskonałym zmyśle wzroku i niesamowitej zdolności do wykrywania obiektów zbliżających się do nich – obie cechy czynią je niemal idealnymi anty-nietoperzami, gdyby coś takiego istniało. Oba mają bardzo interesujące podobieństwa i poważne różnice, ale nawet ustalenie, czy są one rzeczywiście powiązane, nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ten artykuł zabierze Cię na krótką wycieczkę po niektórych z ich najbardziej uderzających podobieństw i różnic, a także pokaże, jak nietoperze i ptaki wpisują się w większy schemat różnorodności ssaków.

Czy nietoperze to naprawdę ptaki?

Pomimo licznych podobieństw, nietoperze i ptaki nie są ze sobą blisko spokrewnione. W rzeczywistości te dwie grupy są bardziej spokrewnione z jaszczurkami, wężami, a nawet gryzoniami niż ze sobą! Problem w tym, że naukowcy nie zawsze byli zgodni co do tego, jak najlepiej zdefiniować grupy, do których należą zwierzęta, np. czy nietoperze i ptaki to dwa różne rodzaje ssaków, czy też dwa bardzo różne rodzaje latających kręgowców.

Obecnie większość badaczy zgadza się, że nietoperze i ptaki razem tworzą klad zwierząt zwany Archonta, do którego należą również ryjówki drzewne i dziwnie wyglądające latające lemury. Archonta są częścią większej grupy ssaków zwanej Eutheria, która obejmuje również wszystkie inne grupy ssaków, takie jak gryzonie i jaszczurki. Jak widać, nietoperze i ptaki są raczej dalekimi kuzynami niż członkami najbliższej rodziny.

Jak wyglądają odchody nietoperza?

nietoperzy

Kilka słów o nietoperzach

Nietoperze to jedne z najbardziej zróżnicowanych i fascynujących ssaków na świecie. Występują na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy, a wiele gatunków żyje w wielu różnych siedliskach, od lasów deszczowych po pustynie, a nawet w dużych miastach. Nietoperze są nocne i używają echolokacji do nawigacji i znajdowania ofiar. Jedzą wiele różnych pokarmów, od nektaru i pyłku do owadów, małych gadów i ssaków. Wiele gatunków nietoperzy jest również ważnymi zapylaczami i rozsiewaczami nasion, podczas gdy inne są ważnymi drapieżnikami szkodników rolniczych. Nietoperze są również bardzo zróżnicowaną grupą pod względem cech fizycznych.

Niektóre mają rozpiętość skrzydeł mniejszą niż stopa, podczas gdy inne mają rozpiętość skrzydeł przekraczającą 6 stóp. Ich wielkość waha się od mniej niż jednej uncji do ponad 2 funtów. Nietoperze mają również bardzo ciekawą strategię reprodukcyjną. Większość samic nietoperzy ma potomstwo tylko raz w roku, jeśli w ogóle, a dzieci pozostają z matkami przez kilka miesięcy. Nietoperze są również jedyną grupą ssaków, które potrafią naprawdę latać, choć latające wiewiórki są coraz bliżej.

Czy nietoperz to ptak?

Nietoperze i ptaki mają wiele wspólnych cech

Nietoperze i ptaki są dwoma jedynymi zwierzętami, które są w stanie naprawdę latać. Dzieje się tak dlatego, że obie grupy potrafią machać przednimi kończynami w sposób bardzo podobny do owadów. Nietoperze i ptaki mają również długą historię życia w skrajnie suchych i jałowych siedliskach, gdzie czasami muszą przetrwać bez wody przez wiele dni lub nawet tygodni. Nietoperze i ptaki są również niezwykle długowieczne. Na przykład odnotowano, że mały nietoperz brunatny o imieniu Tika dożył 41 lat.

Strategie rozrodcze ptaków są również bardzo podobne. Jak omówiliśmy powyżej, większość samic ptaków ma potomstwo tylko raz w roku, a ponadto strzegą one swoich gniazd i karmią młode przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, gdy te jeszcze się rozwijają. Ptaki i nietoperze mają też kilka ciekawych cech w anatomii czaszki. Na przykład, oba mają zmniejszoną liczbę zębów i mniejszą liczbę kości w czaszce. Nietoperze i ptaki mają też u podstawy czaszki strukturę przypominającą skrzydła, która jest zaangażowana w niektóre z ich najbardziej unikalnych i charakterystycznych zachowań.

Jak się pozbyć nietoperzy w domu?

Zakończenie

W porównaniu z innymi ssakami wiemy bardzo mało o pochodzeniu i ewolucji nietoperzy. Wiemy, że nietoperze istnieją od co najmniej 50 milionów lat, ponieważ właśnie wtedy w zapisie kopalnym pojawiają się pierwsze skamieniałości nietoperzy. Wiemy, że nietoperze ewoluowały i różnicowały się w co najmniej dwóch głównych falach promieniowania. Pierwsza radiacja miała miejsce około 50 milionów lat temu i dała początek pierwszym współczesnym grupom nietoperzy. Druga radiacja miała miejsce około 25 milionów lat temu i dała początek dzisiejszym nietoperzom. Nie wiemy jednak, jak powstały pierwsze nietoperze i czym różniły się od tych, które żyją obecnie. Odkrycie odpowiedzi na te pytania będzie wymagało wiele ciężkiej pracy i pomocy wielu oddanych badaczy nietoperzy.

4 komentarzy do “Czy nietoperz to ptak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + dziesięć =

facebook