Winiety na Węgrzech – co musisz o nich wiedzieć?

Winiety na Węgrzech – co musisz o nich wiedzieć?

Podróżowanie samochodem po Europie wymaga nie tylko posiadania odpowiedniego środka transportu, ale również zadbania o jego legalne poruszanie się po krajach innych niż ten, w którym został on zarejestrowany. Aby dopełnić formalności, warto zakupić winiety online. Węgry to jeden z krajów, w których są one wymagane, aby móc w ogóle wjechać na wiele płatnych autostrad. Co musisz o wiedzieć o tych pozwoleniach? Kiedy warto kupić te na 10 dni, a kiedy z dłuższym terminem? Przekonaj się!

Na jakich drogach wymagane są winiety na Węgrzech?

Zasadniczo obowiązek posiadania dowodu wniesienia opłaty za korzystanie z przejazdu niektórymi trasami, dostępnego do kupienia ekspresowo również online, obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych i autostradach. Czy to oznacza, że jeżdżąc „bocznymi uliczkami” nie musisz ich posiadać? Tak teoretycznie jest. Jednak winiety na Węgrzech obowiązują w zasadzie każdego, kto chce łatwo i szybko dotrzeć do celu bez kluczenia po bezpłatnych drogach. Najtańszą opcją jest ta na 10 dni, więc właśnie w tę warto zainwestować!

Na jaki okres można kupić winietę online na Węgrzech?

Zanim wykupisz ten dokument, zaplanuj swoją podróż i określ, jak długo pozostaniesz za granicą. Winieta na 10 dni na Węgrzech to najtańsza opcja, jaką możesz zakupić online w naszym sklepie. Kosztuje zaledwie 90 złotych. Należy ją zakupić przed wyjazdami, które mają zakończyć się w czasie krótszym, niż ten określony. Możesz też zdecydować się na wersję miesięczną lub roczną. Im dłuższy okres wybierasz, tym taniej jest w przeliczeniu na jeden dzień. Sprawdzi się to na przykład w sytuacji częstych wyjazdów służbowych, również związanych z branżą transportową. Lepiej kupić ten dokument z niewielkim zapasem czasowym, czyli na nieco dłużej, niż planujesz.

Co grozi za brak winiety?

Nie powinieneś ignorować obowiązku zakupu tego drobnego dokumentu przejazdowego. Nie kosztuje on wiele i łatwo można go nabyć, a za jego brak grożą kary. Jak są one egzekwowane? Kamery nad płatnymi drogami rejestrują tablice każdego pojazdu wjeżdżającego na teren kraju i sprawdzają go w odpowiedniej bazie, która automatycznie stwierdza, czy poruszasz się po terenie państwa legalnie. Jeśli nie – po powrocie do Polski może na Ciebie czekać mandat w wysokości kilkukrotnie wyższej niż kosztowałaby winieta online. Węgry to niejedyne miejsce, w którym obowiązują podobne przepisy, więc jeśli nie lubisz zbierać kar, a kochasz samodzielne podróże – zadbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe pod tym względem.

Jak można kupić winietę online?

Sam proces zakupu tego dokumentu drogą elektroniczną jest intuicyjny, dlatego nikt nie powinien mieć z tym problemu. Winiety online na Węgry kupisz na stronie ewinietki.pl. Po prostu wybierz interesującą Cię opcję na konkretny rodzaj pojazdu, wypełnij stosowny formularz, określając m.in. numer rejestracyjny wozu, a także termin obowiązywania opłaty przejazdowej. To, oraz wniesienie opłaty przy pomocy dowolnego sposobu płatności obsługiwanego przez dużą siatkę banków, pozwoli Ci uzyskać w zasadzie od ręki stosowną winietę na 10 dni lub na dłużej i wyruszyć w drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 17 =