Styl, wygoda, funkcjonalność – jak urządzić salon?

Styl, wygoda, funkcjonalność – jak urządzić salon?

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Spełnia wiele funkcji – jest przestrzenią reprezentacyjną, skupia życie rodzinne, bywa jadalnią, miejscem zabawy. W salonie domownicy spędzają najwięcej czasu, oglądając telewizję, jedząc posiłki i przyjmując gości. Niełatwo urządzić wnętrze, które łączyłoby wszystkie potrzeby użytkowników, pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia i sposobu jego aranżacji. Warto przemyśleć i zaplanować jak urządzić salon odpowiadający wszystkim domownikom.

Jak urządzić salon? – funkcjonalność i wygoda to najważniejsze cechy pokoju dziennego

Salon zwykle jest największym pomieszczeniem w domu. Warto wykorzystać jego rozmiar i wydzielić kilka stref, które ułatwią rozplanowanie układu wnętrza. Projektowanie należy rozpocząć od wyznaczenia podstawowych funkcji – sektor telewizyjny i rekreacyjny, jadalnia, biblioteka, miejsce do przechowywania, domowe biuro. Podział taki jest pomocny w rozmieszczeniu mebli. Dobrze, żeby nie utrudniało ono komunikacji i było wygodne dla użytkowników.

Głównym elementem wyposażenia salonu są sofy lub inne meble tapicerowane. Ich ustawienie zależy od funkcji, jaką mają spełniać. Jeżeli służyć będą do oglądania telewizji oraz wspólnego spędzania czasu, to świetnie sprawdzi się narożnik lub układ w kształcie podkowy. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie dwóch sof naprzeciwko siebie. Jest to świetny zabieg wizualny, ale bywa niepraktyczny w codziennym użytkowaniu.

Dodatkiem do sofy są wyraziste fotele, pufy i małe stoliki kawowe, które można przestawiać w zależności od potrzeb. Komody, regały, półki i stół mogą mieć proste lub dekoracyjne formy. Dobrze, gdy są dopasowane stylem do reszty, ale mogą stanowić jego przełamanie. Taki eklektyzm nadaje pomieszczeniu oryginalności i charakteru.

Kolory, tkaniny, dodatki w salonie

Salon jest miejscem reprezentacyjnym, jednak ma służyć głównie mieszkańcom. Powinien być urządzony w stylu, który odzwierciedla ich upodobania. Idealny salon to dla wielu harmonijny układ, dobór barw oraz dodatków. Proste formy mebli i porządek w ich układzie stwarza wrażenie pomieszczenia starannie zaplanowanego i zaprojektowanego przez profesjonalistę. Takie rozwiązanie jest praktyczne i odpowiednie dla osób ceniących minimalizm i estetykę.

dekoracje w salonie

Warto jednak nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru i sprawić, żeby odzwierciedlał gust użytkowników. Dobrze sprawdzi się wyróżnienie ścian ciekawym kolorem, nieszablonową tapetą, czy zastosowaniem kamienia, cegły albo drewna. Dekorowanie tekstyliami jest świetnym sposobem na częste zmiany. Dobór barw, faktur czy deseni poduszek, zasłon i koców potrafi ożywić wizualnie nudny salon.

Podczas aranżacji salonu należy zwrócić uwagę, żeby wzory zastosowane na tkaninach nie kontrastowały zbyt mocno ze sobą. Dobrze, jeżeli będą w tym samym lub zbliżonym odcieniu. Kolorowy dywan będzie prezentował się ciekawie jako dominujący element wnętrza. Ciekawa grafika, duże obrazy, kolekcja oprawionych w równe ramki fotografii może w ciekawy sposób odmienić ścianę. W salonie odnajdą się również starannie dobrane dodatki. Warto jednak zadbać, aby nie spowodowały one wrażenia bałaganu i chaosu. Bezpiecznie jest dobrać elementy spójne, w jednej kolorystyce, w tym samym stylu.

Oświetlenie i jego rola w aranżacji salonu

Oświetlenie w salonie ma spełniać kilka funkcji. Wiszące lampy lub żyrandole, pojedyncze lub w grupach mają zastosowanie ogólne. Można użyć zestawów szynowych. Dobrze sprawdzą się punkty świetlne wpuszczane w sufit. Jako oświetlenie funkcjonalne warto wykorzystać lampy stojące, stołowe lub kinkiety. Takie źródła mają za zadanie ułatwić użytkownikowi czytanie książki, wykonywanie czynności wymagających precyzji, jak szycie czy rysowanie. Lampy takie mają doświetlać blaty stolików, stołu albo komody.

oświetlenie salon

Równie ważne jest zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego. Dzięki niemu pomieszczenie nabiera klimatu. Podkreślone przy pomocy rozproszonych na ścianie punktów świetlnych elementy stają się bardzo dekoracyjne. W ten sposób można podkreślić charakter obrazów czy grafik. Często wykorzystywanym rodzajem oświetlenia są paski ledowe.

Rozmieszczenie ich przy suficie, wbudowanie w meble lub cokoły podłogowe jest sposobem na wydobycie głębi z konkretnego miejsca. To również dobry pomysł na wyznaczenie stref w pomieszczeniu. Oświetlenie należy zaplanować tak, aby umożliwiało swobodne i komfortowe użytkowanie salonu. Oglądanie telewizji, jedzenie posiłków, czytanie czy rozmowa wymagają zastosowania różnych źródeł światła.

Salon jest wizytówką każdego domu. Niezależnie od wielkości, stanowi jego centralny punkt. Powinien być miejscem, w którym skupia się życie rodzinne, a przy tym gwarantować wypoczynek. Warto tak zaplanować układ i udekorować jego wnętrze, aby oprócz funkcjonalności i estetycznego wyglądu był przytulny, wygodny i sprzyjał spędzaniu wspólnego czasu.

Więcej o aranżacji i urządzaniu salonu przeczytasz na portalu WdomuZogrodem.pl: https://wdomuzogrodem.pl/pomieszczenia/salon/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − jedenaście =