Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne. Z jednej stronie służy przede wszystkim relaksowi i odpoczynkowi. A z drugiej pomaga realizować bardzo ważne funkcje społeczne. Tutaj rodziny zbierają się, aby popołudniami rozmawiać po ciężkich dniach pracy i nauki. Tutaj przyjmujemy gości. W wielu polskich domach to właśnie w salonach je się obiady i urządza uroczystości. Dzisiaj podpowiadamy, jak urządzić salon, aby był funkcjonalny i jednocześnie pasował do naszego gustu.
Podstawa urządzania salonu – zastanówmy się na jego funkcjami
Niektórzy posiadają naturalny „dryg” do urządzania przestrzeni. Takie osoby nie muszą zbyt wiele planować. Intuicyjnie dobierają kolejne elementy wystroju. Wszyscy pozostali już powinni gruntownie przemyśleć, jak urządzić salon. Dobrym rozwiązaniem będzie wypisanie na kartce zastosowań dla tego miejsca.
Czy planujemy jeść tutaj obiady?
Jeśli tak, to w salonie powinien stanąć stół z krzesłami, wystarczający do pomieszczenia całej rodziny (oraz potencjalnie również gości). Jeśli nie, może wystarczyć nam ława lub niski stolik. Taki, na którym postawimy kawę z ciastkami, czy kieliszki do wina. Musimy też przemyśleć, czy będziemy organizować imprezy oraz jak duże one będą. Jeśli spotykamy się maksymalnie z dwójką znajomych, wystarczy kanapa i dwa fotele. Jeśli natomiast planujemy urządzać większe spotkania, będziemy potrzebowali siedzisk dla wielu gości – na przykład puf, które łatwo dają się schować.
Jak dobrać meble do salonu?
Tutaj znowu warto przypomnieć wielofuncyjność pomieszczenia jakim jest salon, czy pokój dzienny. Warto brać ją pod uwagę, podczas dobierania mebli. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stół rozkładany. Na rynku znajdziemy wiele tego typu mebli. Blat możemy zwiększyć albo zmniejszyć, w zależności od tego, ile osób przy nim ma zasiąść. Niektóre takie stoły mają też możliwość zwiększania albo zmniejszania wysokości.
W wielu polskich domach w dalszym ciągu centrum salonu jest telewizor. I jeśli planujemy oglądać dużo filmów, przydadzą nam się odpowiednie do tego meble. Najbardziej podstawowy z nich to stolik RTV, na którym nasz odbiornik stanie. Musi być odpowiednio mocny i jednocześnie posiadać dodatkowe półki na dekodery i płyty DVD (z których wciąż korzysta dużo osób).
Coraz częściej pod telewizorem ląduje jeszcze jedno urządzenie – konsola. Jeśli ją posiadamy albo planujemy kupić, warto dobrać wystrój salonu do naszego stylu grania. Jeśli planujemy używać głównie kontrolerów ręcznych, świetnie sprawdzą się duże pufy przypominające poduszki. Osobną kwestią jest kanapa, czy sofa. W niektórych domach służy ona tylko i wyłącznie do siedzenia. W innych regularnie goście zostają na noc. W tych ostatnich salon pełni jednocześnie funkcję pokoju gościnnego. Kanapa rozkładana jest w tym momencie absolutnym must have.
Jak wybrać dodatki do salonu?
To meble stanowią oś aranżacji salonu. Podstawę, na której będziemy bazować resztę naszego wystroju. To właśnie do stołu, kanapy i innych elementów wyposażenia dobieramy dodatki.I oczywiście musimy to zrobić z głową.
Jeśli nasz salon jest minimalistyczny, ozdoby również powinny być proste (i przy okazji nieliczne). Jeśli w naszym salonie stoją designerskie metalowe krzesła, świetnie uzupełnimy je pojedynczymi statuetkami w stylu abstrakcyjnym. Jeśli nasza kanapa jest miękka, puszysta i aż ocieka od poduszek, reszta salonu również powinna być jak najbardziej przytulna. Ten wystrój możemy uzupełnić stojącymi na półkach misiami czy zdjęciami ognia płonącego w kominku (aczkolwiek jest oczywiste, że prawie każdy chciałby prawdziwy kominek).
Oczywiście w salonie niezwykle istotne są też barwy naszych dodatków. Jeśli obicia naszych mebli są wzorzyste, detale również możemy kupić wyraziste czy nawet krzykliwe. Pozostaje oczywiście również kwestia salonów projektowanych w konkretnym stylu. Jeśli w pokoju ustawiliśmy otomany, na ścianach i półkach również mogą zagościć przedmioty powiązane z Turcją.
Jak udekorować ściany w salonie?
Na świecie istnieje naprawdę szeroka gama sposobów na udekorowanie ścian salonu. Niektórym wystarczy lustro. Może ono dodawać wiele wyrazu oraz jednocześnie optycznie powiększać przestrzeń. Inni stawiają na pamiątki po przodkach. Stare zdjęcia, zabytkowe obrazy, odziedziczone zegary. Nie zawsze pasują do salonu pod względem wystroju, ale jednocześnie pozwalają pokazać siebie.
W krajach wschodniej Europy na ścianach często goszczą też dywany. Tej ostatniej opcji akurat nie polecamy – no chyba, że akurat planujemy stworzyć wystrój salonu, który będzie idealnie pasował do czytania Tołstoja i Czechowa.