Bezglutenowe pierogi z sezonowymi owocami

Bezglutenowe pierogi z sezonowymi owocami

Niewątpliwie jednym z tradycyjnych dań polskiej kuchni są właśnie pierogi. Chętnie sięgamy po nie bez względu na różne okazje. Ponadto kojarzą one nam się ze smakiem dzieciństwa, zapachem babcinej kuchni i beztrosko. Pierogi doskonale smakują w różnych wersjach. Jednak niewątpliwie oprócz tradycyjnych rozwiązań warto sięgnąć po te, które w swoim na dzień u posiadają sezonowe owoce. Czy możliwe jest przygotowanie pierogów z owocami w wersji bezglutenowej? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Pierogi, czyli danie, które nie ma sobie równych

Pewnie dla wielu osób będzie zaskoczeniem fakt, że dawniej pierogi serwowane były tylko i wyłącznie z różnych okazji. Wymienić tutaj należy różnorodne rozwiązania, ale niewątpliwie no i częściej pojawiały się one na wigilię. W tym celu przygotowywano pierogi z kapustą i grzybami, które zarówno doskonale pachniały, jak i smakowały. Z czasem zaczęto doceniać uniwersalność tego dania i próbowano różnorodnych rozwiązań. Przygotowywano pierogi zatem w wariancie wytrawnym, jak i oferowano je na słodko. W wersji słodkiej szczególnie są one lubiane przez dzieci, ale i dorośli chętnie sięgają po takie rozwiązanie z serem lub owocami. Jednak wiele osób uważa, że dieta bezglutenowa całkowicie wyklucza możliwość spożywania pierogów. W dzisiejszym tekście jednak zaproponujemy takie rozwiązania, które pozwolą nam na przygotowanie lekkiego ciasta bez glutenu oraz pysznego farszu wykonanego z owoców.

Dieta bezglutenowa, czyli bezglutenowe pierogi

Zarówno latem, jak i wczesną jesienią możemy cieszyć się nie tylko piękną pogodą, ale również w takich dniach szczególnie dopisuje nam apetyt na owoce. W tym okresie również dania, które lądują na naszych talerzach, są zazwyczaj lekkie i pozbawione sporej ilości tłuszczu. Niewątpliwie wiele osób rezygnuje także z mięsa w swojej diecie. Nie będzie chyba przesadą, jeżeli przyznamy, że letnim daniem są pierogi z owocami. Tym przysmakiem zajadają się chętnie osoby w każdym wieku. Tego typu rozwiązanie możemy przygotować samodzielnie lub skorzystać z oferty dobrej pierogarni, która w swoim menu powinna oferować pierogi zarówno wytrawne, jak i typowo letnie, czyli z owocowym farszem. Samodzielny przygotowywanie pierogów bywa czasochłonne i również nie każdy lubi tego typu pracę kuchenne. Wiele osób jednak co na szczęście rezygnuje także z glutenu i wtedy pojawia się problem. Czy jedzenie pierogów nie jest w ogóle możliwe, kiedy zmagamy się z nietolerancją glutenu? Przejście na dietę bezglutenową wymaga od nas rezygnacji z dań mącznych, a niewątpliwie do większości pierogów potrzebna jest mąka pszenna. Jednak warto wiedzieć o tym, że nietolerancja glutenu wcale nie oznacza rezygnacji z pierogów. Bezglutenowe pierogi mogą gościć w naszym menu. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju mąki, które z powodzeniem mogą zastąpić wariant pszenny w naszym przepisie na ciasto na pierogi.

Bezglutenowe pierogi – przepis na ciasto

Aby przygotować odpowiednie ciasto na bezglutenowe pierogi, warto sięgnąć po naturalne mąki pozbawione glutenu. Samodzielna opracowanie odpowiednich proporcji może być dla nas trudne, ale warto wiedzieć o tym, że zazwyczaj do stworzenia odpowiedniego ciasta przygotowuje się mąkę ziemniaczaną, kukurydzianą, ryżową czy nawet gryczaną. Przykładowo warto skorzystać z podanego przez nas przepisu na ciasto. W tym celu potrzebne nam będzie 300 g mąki kukurydzianej, dwa jajka, 40 g mąki ziemniaczanej, dwie łyżki oliwy z oliwek oraz 300 ml wody. W sytuacji, kiedy oprócz diety bezglutenowe j stosujemy również dietę wegańską, jajka możemy zastąpić zmielonym siemieniem lnianym. Pamiętajmy jednak, by stworzyć ciasto gładkie i elastyczne, gdyż tylko dzięki temu uda nam się uformować pyszne bezglutenowe pierogi.

Jakie owoce możemy wybrać do pierogów?

Wydawać by się mogło, że możemy sięgnąć po wszystkie owoce do naszych pierogów. Jednak pamiętajmy, by unikać takich rozwiązań, które zawierają w sobie dużą ilość soków i wody, gdyż może to znacznie nas rzucić ciasto, co doprowadzi do jego rozpadu w trakcie gotowania. Wtedy też pierogi stracą nie tylko swój wygląd, ale również smak. Oznacza to więc, że powinniśmy zrezygnować z cytrusów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie owoców sezonowych, do których mamy dostęp zarówno latem, jak i jesienią. Świetnym rozwiązaniem okazują się bezglutenowe pierogi z truskawkami, z jagodami, wiśniami, czereśniami, borówkami i tak dalej. Kiedy jesień w pełni, możemy sięgnąć po maliny, śliwki, gruszki oraz jabłka. Niewątpliwie takie bezglutenowe pierogi będą smakowały wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − pięć =