Jak klimatyzacja wpływa na zwierzęta domowe?

Jak klimatyzacja wpływa na zwierzęta domowe?

Klimatyzacja zamontowana w domu lub mieszkaniu wpływa nie tylko ludzi, ale również zwierzęta (a nawet rośliny). Prawidłowe użytkowanie systemu chłodząco-grzewczego pozytywnie oddziaływuje na domowe pupile, zwłaszcza podczas upalnych dni. O czym jednak należy pamiętać?

Klimatyzacja i zwierzęta domowe – podstawowe informacje

Klimatyzacja zapewnia komfort termiczny zwierzętom w okresie letnim. Prawidłowe ustawienie temperatury w pomieszczenie eliminuje ryzyko związane z przegrzaniem. Dodatkowo nowoczesne systemy klimatyzacyjne są wyposażone w skuteczne filtry, które usuwają zanieczyszczenia z powietrza (m.in. kurz, sierść i alergeny). Czyste powietrze pozytywnie wpływa na zwierzęta domowe. Klimatyzacja zapewnia stabilne warunki, które bezpośrednio przyczyniają się do zmniejszenia stresu domowych pupili.

Ponadto systemy klimatyzacyjne zapewniają stabilną temperaturę i wilgotność powietrza, co w praktyce ogranicza rozwój drobnoustrojów, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie zwierząt.

Prawidłowe ustawienie klimatyzacji

Aby klimatyzacja pozytywnie wpływała na zwierzęta domowe, należy ją prawidłowo użytkować. Podstawowy błąd to ustawienie zbyt niskiej temperatury, np. 18℃. Kolejnym błędem jest zbyt mocny nawiew powietrza, który może doprowadzić do przeciągu. Niektóre zwierzęta domowe są na nie bardzo wrażliwe. Dodatkowo zbyt intensywnie działająca klimatyzacja może doprowadzić do obniżenia wilgotności powietrza, a co za tym idzie powodować suchość śluzówki u zwierząt.

Jak prawidłowo ustawić klimatyzację? W przypadku pierwszego użycia systemu chłodzącego należy ustawić temperaturę na poziomie 24℃ i minimalną prędkość wentylatora. Z kolei kierunek strumienia powietrza powinien równomiernie rozprowadzać schłodzone powietrze po całym pomieszczeniu (a najlepiej pomieszczeniach). Nie wolno skierować go na legowisko pupila. Dobrym rozwiązaniem jest nawiew na sufit. W trakcie pierwszych tygodni użytkowania, warto dokładnie obserwować zachowanie zwierząt domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =