Jak dbać o okna PCV i utrzymać je w dobrym stanie?

Jak dbać o okna PCV i utrzymać je w dobrym stanie?

Okna PCV cieszą się dużą popularnością, m.in. ze względu dobre parametry cieplne, estetyczny wygląd i uniwersalność. Doskonale nadają się zarówno do domów, jak i mieszkań, biur, sklepów i obiektów użyteczności publicznej. Co zrobić, aby zachować je w dobrym stanie przez długi czas?

Jak dbać o okna PCV?

Przede wszystkim należy regularnie czyścić okna, ramy i uszczelnienia. Za pomocą miękkiej szmatki i delikatnego detergentu trzeba usunąć kurz i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Najlepiej wykorzystać specjalny środek przeznaczony do czyszczenia okien PCV. Zbyt mocne środki chemiczne mogą uszkodzić powierzchnię. Ponadto warto regularnie sprawdzać uszczelnienia. Należy szukać pęknięć, uszkodzeń, przebarwień lub odkształceń. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek defekty, trzeba jak najszybciej wymienić je na nowe. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim ze względu na ryzyko pojawienia się wilgoci i zamarznięcia wody, która przez uszkodzenia dostała się np. do uszczelki.

Co jeszcze warto wiedzieć o prawidłowym użytkowaniu okien PCV?

Prawidłowo zamontowane okna PCV powinny się lekko zamykać i otwierać. Zbyt mocne uderzenie o ramę może prowadzić do uszkodzenia klamki lub zamków. Dobrym pomysłem jest montaż ograniczników, czyli elementów umożliwiających wyłącznie częściowe otworzenie. Instalacja akcesoriów tego typu zabezpiecza okna np. przed uderzeniem w lodówkę lub ścianę.

W trakcie burzy, silnego wiatru lub obfitych opadów deszczu wszystkie okna powinny być zamknięte. Silne podmuchy wiatru mogą doprowadzić do nagłego otworzenia lub zamknięcia okna, a co za tym idzie do uszkodzenia elementów mechanizmów odpowiedzialnych za pracę. Po montażu okien PCV trzeba jak najszybciej usunąć wszystkie naklejki zarówno z szyb, jak i z ram. Niestety wiele osób o tym zapomina. Naklejki pod wpływem promieni słonecznych mogą przebarwiać ramę okien. Dodatkowo stare oklejenie jest trudne do usunięcia.

Zapraszamy! Eko-Okna – Okna PCV Poznań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =