Aby w pełni wykorzystać moc maszyn w gospodarstwach rolnych, należy wyposażyć je we właściwe ogumienie. Tylko to gwarantuje bezpieczną oraz wydajną pracę. Jak dobrać produkty do swojego pojazdu? Oto, czym należy się kierować przy zakupie.
Podstawowe parametry opon do kombajnu
Na samym początku trzeba rozpoznać potrzeby danej maszyny. Podstawowym kryterium doboru opony do kombajnu Claas czy jakiegokolwiek innego pojazdu powinien być więc rozmiar. Oprócz tego warto sprawdzić:
– indeks nośności i prędkości,
– maksymalną ładowność,
– przeznaczenie produktu do danego terenu.
Zarówno wymiary, jak i indeksy czy ładowność da się sprawdzić w instrukcji obsługi maszyny lub na tabliczce znamionowej. Dla przykładu niektóre z nich potrzebują opon oznaczonych jako 150A8. Interpretuje się to jako 3350 kg nośności przy maksymalnej prędkości 40 km/h. Dokładne wartości można bez problemu znaleźć w Internecie.
O przeznaczeniu decyduje się na podstawie własnego doświadczenia. W końcu nikt od kierowcy nie wie lepiej, po jakim terenie będzie się poruszać.
Opony niskoprofilowe czy wysokoprofilowe?
Podczas wyboru ogumienia dla ciągnika trzeba zdecydować się na jeden z dostępnych rodzajów: niskoprofilowych oraz wysokoprofilowych. Różnice między nimi są zasadnicze. Do tego stopnia, że zamontowanie niewłaściwego produktu znacząco obniży wydajność prowadzenia maszyny. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.
Opony niskoprofilowe zapewniają większą stabilność na zakrętach oraz przyczepność do równego podłoża. Sprawdzają się więc najlepiej w małych i średnich maszynach rolnych. Ich jedynym minusem jest jednak generowanie dość sporego hałasu.
Z kolei opony rolnicze wysokoprofilowe zostały stworzone z myślą o dużych ciągnikach. W przeciwieństwie do swojej alternatywy dobrze tłumią dźwięki oraz wibracje, a także są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Przydadzą się do jazdy po trudnym terenie.
Radialne czy diagonalne opony rolnicze?
Oprócz tego można znaleźć jeszcze inny podział. Chodzi mianowicie o opony radialne oraz diagonalne. Pierwsze z nich cechują się wyższą nośnością, przyczepnością i stabilnością na mokrej nawierzchni. Związane z tym zalety łatwo zauważyć zwłaszcza podczas prowadzenia ciężkiej maszyny.
Modele diagonalne są z kolei wytrzymalsze. Wymagają przy tym bardzo dużego ciśnienia, dzięki któremu tłumią drgania. Tego typu ogumienie nie nadaje się jednak do szybkiej jazdy, dlatego przeznacza się je do pracy w trudnych warunkach terenowych.
W której hurtowni opon rolniczych złożyć zamówienie?
Jeśli ma się jeszcze jakieś wątpliwości przy doborze, zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów. Szczególnie polecamy sklep Hurtopony. Jego pracownicy mają bardzo dużą wiedzę na temat modeli, marek oraz przeznaczenia opon rolniczych i z pewnością doradzą najkorzystniejsze w danym przypadku rozwiązanie.
Oczywiście hurtownia opon rolniczych obsłuży też wszystkich, którzy po prostu szukają z góry upatrzonego produktu w jak najlepszej cenie. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się ofercie Hurtopony.pl.