Grzyby jadalne – wszystko co musisz wiedzieć

Grzyby jadalne – wszystko co musisz wiedzieć

Grzyby leśne to fascynujące organizmy. Występują w przeróżnych kształtach i pełnią bardzo ważną funkcję w przyrodzie.

Możemy je podzielić na:

  • Jadalne – znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, można je wykorzystać do naprawdę wielu potraw. Ich spożywanie nie szkodzi ludziom, a wręcz może przynieść korzyści zdrowotne.

  • Niejadalne – grzyby, które są niezdatne do spożycia przez ludzi, jednak nie zawierają substancji toksycznych.

  • Trujące – pod żadnym pozorem nie mogą być spożywane. Zawierają w sobie truciznę, która może powodować śmierć.

Niestety odróżnienie grzybów jadalnych od niejadalnych i trujących może być bardzo trudne dla początkującego grzybiarza. Dzieje się tak ponieważ niektóre gatunki są do siebie łudząco podobne. Przykładem może być goryczak żółciowy, który imituje swoim wyglądem apetycznego borowika szlachetnego lub lisówki, bardzo podobne do kurek. Jednak szczególną ostrożność należy zachować, szukając: gołąbków, pieczarek, gąsek, czy czubajek, które łatwo można pomylić z trującymi muchomorami. Zawsze warto sprawdzać nasze łupy z grzybobrań w Atlasie Grzybów.

Historia wykorzystania grzybów

Grzyby wykorzystywane były już przez starożytne cywilizacje. W zasadzie historia spożywania grzybów, jest tak stara jak samo zbieractwo. Ich smak cenili choćby Grecy czy Egipcjanie. Swoje zastosowanie znalazły także w azjatyckiej medycynie ludowej, ich właściwości lecznicze były cenione w Chinach, Japoniach czy Malezji. Uwagę poświęcił im sam Hipokrates (grecki lekarz, nazywany ojcem medycyny), który opisał ich dobroczynne działanie w 400 r. P.n.e. 

Jak przyrządzać grzyby?

Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie grzybów do obróbki. Należy je oczyścić przy pomocy małego noża, umyć i osuszyć. Później możemy zastosować różne techniki, w zależności od preferencji kulinarnych. Grzyby możemy:

  • Ugotować

Czas gotowania jest uzależniony od gatunku grzyba, który poddajemy obróbce. Zazwyczaj proces ten trwa 10-30 minut. Do gotującej się wody można dodać różne przyprawy. Musimy także pamiętać o odcedzaniu. Gotowane grzyby stanowią świetną bazę do sosów grzybowych.

  • Usmażyć

Smażenie to najszybsza technika przyrządzania grzybów. Wymaga jednak nieco wprawy. Musimy pamiętać o tym, że wrzucane na patelnię (najlepsza będzie taka z głębokim dnem) grzyby nie powinny być mokre, ponieważ puszczą zbyt wiele wody.

  • Dusić

Aby dusić grzyby należy wrzucić je na patelnię z małą ilością wody i gotować pod przykryciem, na wolnym ogniu. Można również dodać przyprawy i oliwę, w zależności od preferencji.

  • Marynować

Marynowane grzyby to prawdziwy rarytas. Musimy jednak pamiętać, że przed włożeniem ich do zalewy, muszą zostać ugotowane w wodzie z dodatkiem soli i kwasku, bo inaczej ściemnieją.

  • Suszyć

Suszenie grzybów to fantastyczny sposób na przedłużenie ich trwałości. Tak przygotowane posłużą nawet zimą.

  • Wykorzystać świeże

Świeże grzyby można dodać do wszystkich potraw, należy jednak pamiętać że w lodówce wytrzymają tylko dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − osiem =