3 pomysły na to, jak utrzymać porządek w garażu

3 pomysły na to, jak utrzymać porządek w garażu

Garaż to nie tylko miejsce na trzymanie samochodu, ale również funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze. Spora powierzchnia i często bezpośrednie połączenie z posesją czynią go dobrym miejscem do składowania rzeczy, na które w domu nie mamy miejsca. Dziś przedstawiamy 3 wskazówki, jak utrzymać porządek w garażu i optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jak utrzymać porządek w garażu? Sprytne zagospodarowanie przestrzeni

Odpowiednie zagospodarowanie pomieszczenia to połowa sukcesu w utrzymaniu porządku w garażu. Najwięcej wolnego miejsca znajduje się pod ścianami i to tam będziemy trzymać większość rzeczy. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie metalowych regałów. To materiał odporny na korozję, przez co sprawdzi się w wilgotnym pomieszczeniu. Duża liczba półek i wysoka nośność pozwalają zmieścić naprawdę wiele. Regały często mają regulowaną wysokość, przez co bez problemu dopasujemy je pod wymiary naszego garażu.

Postaraj się nie odkładać nic luzem. Zainwestuj w szafki serwisowe, w których będziesz trzymać razem wszystkie narzędzia. W ten sposób zawsze masz potrzebne sprzęty pod ręką i nic nie zgubisz. Przegródki możesz zagospodarować według grup narzędzi lub częstotliwości ich używania. Inne drobne przedmioty również warto trzymać w plastikowych pojemnikach. Staraj się segregować rzeczy według wcześniej określonych grup, aby nie mieć w przyszłości problemów z ich szukaniem. Dobrym pomysłem jest podpisanie pojemników. Jeśli Twój garaż jest wysoki, warto pomyśleć również o zamocowaniu na suficie haków. Możesz zamocować do nich półki, na których będziesz przechowywać rzadziej używane rzeczy.

Pomysły na porządek w garażu – kącik do pracy

Zapaleni majsterkowicze powinni zadbać o odpowiednie miejsce do pracy. Jeśli powierzchnia garażu na to pozwala, warto rozważyć zakup biurka warsztatowego. Wytrzymały blat i wbudowana szafka na narzędzia znacznie ułatwią wszelkie prace warsztatowe. To wygodne rozwiązanie dla osób, które często majsterkują i chcą mieć wszystkie potrzebne materiały zawsze pod ręką. 

Poza biurkiem nie można zapomnieć o czymś do siedzenia. Klasyczne krzesło może nie być najlepszym wyborem do garażu. Wilgoć w powietrzu powoduje rozmakanie drewna, przez co mebel szybko ulegnie zniszczeniu. Dobrym pomysłem jest wybór warsztatowego siedziska. Taboret ma regulowaną wysokość, dzięki czemu nada się zarówno do pracy przy biurku, jak i przy naprawianiu samochodu. Kółka ułatwiają szybkie przemieszczania po garażu. Metal oraz syntetyczne siedzisko ułatwiają utrzymanie taboretu w czystości.

Jak utrzymać porządek w garażu? Pamiętaj o systematycznych porządkach

Jak utrzymać porządek w garażu? Regularne sprzątanie to trywialna porada, jednak bez niej nie ma mowy o uporządkowanym garażu. Zagospodarowanie powierzchni i posegregowanie rzeczy to dopiero pierwszy krok. Aby ten stan mógł być kontynuowany, należy dbać o to na bieżąco. Często wraz z upływem czasu w garażu zaczyna znajdować się coraz więcej rzeczy. Nowe narzędzia do warsztatu, chemia gospodarcza czy wszystkie inne przedmioty, które akurat zawadzają nam w domu. Dbaj o porządek na bieżąco i nie odkładaj rzeczy byle gdzie z myślą, że później je posegregujesz. W ten sposób harmider będzie coraz większy i późniejsze sprzątanie będzie o wiele bardziej uciążliwe. Przynosząc nową rzecz do garażu, od razu odkładaj ją w docelowe miejsce.

Postaraj się nie traktować garażu jak schowek na niepotrzebne bibeloty. Często szkoda nam wyrzucać niepotrzebnych rzeczy i odkładamy je z myślą, że kiedyś na pewno się przydadzą. W praktyce rzadko kiedy ponownie po to znowu sięgamy. W ten sposób łatwo zagracić i tak już ograniczoną przestrzeń i utrudnić sobie znalezienie tego, czego akurat naprawdę potrzebujemy.

Utrzymanie porządku w garażu nie jest trudne, jednak wymaga dobrego zorganizowania i systematyczności. Zainwestowanie w odpowiedni sprzęt na początku znacznie ułatwi przechowywanie przedmiotów oraz organizację pracy w warsztacie. Szeroki wybór sprzętu warsztatowego na promocji znajdziesz w asortymencie sklepu z częściami samochodowymi nocar.pl. Następne porady motoryzacyjne czekają natomiast na blogu nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =