Żwirek dla kota – dlaczego warto wybrać żwirek bentonitowy. Sprawdź!

Żwirek dla kota – dlaczego warto wybrać żwirek bentonitowy. Sprawdź!

Dobrze dobrany żwirek to kolejny ważny punkt na liście kociej wyprawki. Jaki żwirek będzie najlepszy dla kota? Czym się różni żwirek bentonitowy od zbrylającego? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Najlepszy żwirek dla kota, czyli jaki?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów żwirków. Wśród nich wyróżniamy:

  • Żwirek silikatowy, inaczej zwany silikonowy,
  • Żwirek bentonitowy,
  • Żwirek drewniany.

Sprawdźmy, który żwirek będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego futrzaka.

Żwirek zbrylający silikonowy

Żwirek silikonowy – zwany też inaczej zbrylający lub silikatowy. Powstaje z silikatu i ma postać przezroczystych granulek. Jest najczęściej wybierany przez kocich opiekunów. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że szybko wchłania nieczystości i skutecznie maskuje przykre zapachy. Dzięki swojej konsystencji jest łatwy do usunięcia z kociej kuwety. Po skorzystaniu przez twojego futrzaka z toalety zabarwia się na żółto, co dodatkowo ułatwia sprzątanie. 

Wymianę takiego wypełnienia zaleca się według własnego uznania, ale nie rzadziej niż co 2 tygodnie, gdyż po tym czasie cały żwirek może przybrać żółtawy odcień i nie będzie spełniał swojego przeznaczenia. Co ciekawe, taki żwirek w ogóle się nie pyli, zatem nie ma obawy, że kot będzie roznosił nieczystości na łapkach po całym domu. Tego rodzaju żwirek idealnie nadaje się do kuwet samoczyszczących. 

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy zaraz po silikonowym cieszy się największą popularnością. Z wyglądu przypomina piasek. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest niebywale chłonny. Po skorzystaniu przez kota z kuwety żwirek tworzy grudki, które w łatwy sposób możemy usunąć. Również jak w przypadku silikonowego, ten rodzaj żwirku szybko pochłania przykre zapachy. Do wad w stosowaniu takiego wypełnienia kuwety możemy zaliczyć to, że w połączeniu z cieczą robi się twardy. 

Nie zaleca się wyrzucanie takiego żwirku do toalety, gdyż może to powodować zapychanie się rur. Najczęściej wybierany żwirek dla kota przez jego właściciela to żwirek Benek. 

Żwirek dla kota drewniany

Żwirek drewniany – to ekologiczne rozwiązanie dla Twojego futrzaka. Wyróżnia się naturalnym drzewnym zapachem. Żwirek drewniany ma takie same właściwości jak inne jego odpowiedniki. Dobrze wchłania wilgoć i skutecznie niweluje zapachy. Tego rodzaju żwirek możemy wyrzucać do toalety bez obawy o jej drożność. Niestety, w odróżnieniu od pozostałych, taki żwirek koty dość często mogą roznosić na swoich łapkach po całym domu. 

To, jaki żwirek wybierzesz, będzie zależeć przede wszystkim od upodobań Twojego futrzaka. Przy zakupie żwirku warto zwrócić uwagę na wielkość granulek oraz wydajność. Pamiętajmy, że dla małych kotków odpowiednim będzie, ten o mniejszym granulacie, gdyż nie podrażni delikatnych łapek. Rodzajów żwirku jest sporo, warto szukać najlepszego rozwiązania dla Twojego futrzaka. Bez względu na to, jaki wsad do kuwety wybierzesz, wszystkie znajdziesz w naszym sklepie zoo24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − czternaście =