Pompa ciepła ciekawym rozwiązaniem na współczesne czasy

Pompa ciepła ciekawym rozwiązaniem na współczesne czasy

W ostatnim czasie pompy ciepła cieszą się bardzo dużą popularnością. Zaliczają się one do odnawialnych źródeł energii co oznacza, że są przyjazne dla środowiska oraz opłacalne finansowo. Coraz więcej firm świadczy usługi tego typu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewanie domu?

Pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła to innowacyjne i w pełni bezpieczne rozwiązanie. Po uruchomieniu urządzenie działa w pełni automatycznie, dzięki czemu nie trzeba się martwić o żadne dodatkowe kwestie. Koszt instalacji pompy jest bardzo porównywalny do kosztu instalacji kotła na paliwa stałe, a także wszelkich elementów dla niego niezbędnych. Jednak w porównaniu do tego typu urządzeń, zapewni ona naprawdę niskie koszty użytkowania.

Dodatkową zaletą pompy ciepła jest to, że nie wytwarza ona spalin, ani zanieczyszczeń innego typu, co sprawia, że nie przyczynia się ona do powstania smogu. Pracuje ona w pełni ekologicznie i czysto. Bez problemu można ją zainstalować zarówno w nowych jak i w starszych budynkach. Nie trzeba posiadać specjalnej kotłowni, można ją ustawić w praktycznie dowolnym miejscu w domu.

Jakie rodzaje pomp ciepła można wybrać?

Pompa ciepła jest dostępna w kilku różnych konfiguracjach. Wszystkie bazują na podobnym typie działania, jednak różnią się pod kilkoma kwestiami, dzięki czemu można wybrać optymalne rozwiązanie dla każdego domu.

Standardowym rozwiązaniem jest model split składający się z dwóch jednostek. Dostępne są także mniejsze urządzenia kompaktowe, które dodatkowo posiadają zbiornik ciepłej wody oraz modernizowane wersje. Technologia rozwija się nieustannie, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie idealne rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Czy pompa ciepła generuje hałas?

Dużo osób zainteresowanych montaż pompy ciepła zastanawia się czy urządzenie to generuje dużo hałasu. Należy zaznaczyć, że obecnie dostępne modele stwarzają mniej hałasu niż miało to miejsce jeszcze niedawno, a także niż hałas generowany m.in. przez tradycyjne kotły.

Pompa ciepła w żadnym stopniu nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Najbardziej popularne są modele powietrze/woda, które składają się dwóch jednostek. W takim wypadku ich podzespoły takie jak sprężarka oraz wentylator mogą generować naprawdę wiele hałasu. Jednak najnowsze modele są praktycznie nie słyszalne dla domowników.

Źródło zdjęcia: Sanerga.pl – montaż pompy ciepła

Pompa powietrzna

Jedną z możliwości jest pompa powietrzna. Można ją wykorzystywać zarówno do podgrzewania wody jak i ogrzewania samego budynku. W takiej konfiguracji energię cieplną pobiera się z powietrza z zewnątrz, co jest najbardziej uniwersalną metodą i nie wymaga spełnienia żadnych skomplikowanych założeń.

Taki model pompy ciepła bardzo łatwo się montuje, a jej bezsprzeczną zaletą jest efektywność. Ciekawe jest to, że ten model pompy ciepła może bez przeszkód wytwarzać energię nawet jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej 0. Z kolei w okresie letnim urządzenie to można wykorzystać jako klimatyzator do chłodzenia pomieszczeń.

Pompa wodna

Innym, trochę mniej popularnym rozwiązaniem jest pompa ciepła zasilana wodą znajdującą się w warstwie wodonośnej, która utrzymuje taką samą temperaturę przez cały rok (ok. 5 st. C.). Urządzenie tego typu opiera się na tzw. pojedynczej pętli wodnej, która umożliwia transportowanie energii do konwektora. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są wodne pompy ciepła otwarte, zamknięte lub hybrydowe.

Głównym czynnikiem, który warunkuje czy warto postawić na pompę wodną jest głębokość zbiornika, z którego będzie się pobierało wodę oraz wielkość działki.

Pompa gruntowa

Ostatnią możliwością jest pompa ciepła, która pobiera energię z ziemi. Taka instalacja jest idealna dla nowych domów. Jednym z wymogów jej zamontowania jest posiadanie dość obszernego gruntu, z którego będzie można czerpać energię.

Decydując się na taką pompę ciepła trzeba także zamontować specjalne kolektory, które służą do pobierania ciepła z ziemi. Pobrana energia jest przetransportowana do instalacji, w której dochodzi do kolejnych procesów, które w rezultacie pozwalają ogrzać dom oraz wodę użytkową. Z uwagi na to, że temperatura gruntu ulega niezbyt dużym zmianom w trakcie roku, dlatego można zagwarantować stabilne działanie instalacji.

Pompa ciepła to bardzo nowoczesne i praktyczne urządzenie. Umożliwia ona komfortowe i skuteczne ogrzewanie domu. Warto rozważyć jej instalacje bez względu na to czy dom jest nowy czy istnieje w nim już jakieś inne źródło ciepła.

Więcej o projektowaniu, montażu i serwisie pomp ciepła przeczytasz na: https://sanerga.pl/pompy-ciepla/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dwa =