Jak sprawnie pozbyć się gruzu po remoncie?

Jak sprawnie pozbyć się gruzu po remoncie?

Planujesz remont domu lub mieszkania? Jeszcze przed rozpoczęciem pracy zaplanuj, jak pozbędziesz się zgromadzonych odpadów budowlanych. Gruz i śmieci poremontowe nie powinny trafić do zwykłych śmietników komunalnych, ponieważ wyrzucone w taki sposób mogą zagrażać życiu innych osób i środowisku. Jak zgodnie z prawem utylizować gruz i odpady budowlane?

Gruz i odpady budowlane – jaki to rodzaj śmieci?

Odpady w zależności od właściwości dzielą się na różne grupy, co pozwala lepiej przeprowadzić proces ich utylizacji. Gruz i odpady budowlane nie powinny znaleźć się w tradycyjnym koszu na śmieci, ponieważ ze względu na duży ciężar, ostre i nieregularne krawędzie oraz różnorodność materiałów, z których powstały różnią się od zwykłych odpadów komunalnych. Ich obecność w domowym śmietniku może przyczynić się do wyrządzenia wielu szkód m.in. uszczerbku na zdrowiu pracowników transportu czy sortowni śmieci. Ponadto odpady budowlane wyrzucone w miejsca do tego niewskazane w sposób degradujący oddziałują na środowisko, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe składowanie.

Do odpadów poremontowych zalicza się m.in. gruz czysty oraz odpady budowlane zmieszane. Pierwszą grupę tworzą głównie fragmenty konstrukcji betonowych, elementy ceramiki budowlanej, a także odłamki cegieł, pustaków i tynków. Nawet do 90% odpadów tego rodzaju można poddać recyklingowi. Do drugiej grupy natomiast zalicza się gruz czysty i pozostałe odpady wytwarzane w trakcie remontu, takie jak leje, tapety, farby, opakowania, zaprawy, płyty gipsowo-kartonowe, części instalacji czy armatury.

Gdzie wyrzucić gruz budowlany po remoncie?

W każdym mieście lub obrębie jednej gminy gruz oraz odpady budowlane można wyrzucić do Punktu Selektywnego Składowania Odpadów tzw. PSZOK-a. Takie miejsca umożliwiają bezpłatne pozbycie się śmieci poremontowych, jednak rozwiązanie to ma również swoje wady. Gminy zazwyczaj wyznaczają limit odpadów budowlanych, które jeden mieszkaniec może dostarczyć w ciągu roku, co często uniemożliwia pozbycie się dużej ilości śmieci powstających w trakcie remontu. Dodatkowo transport do punktu należy zorganizować we własnym zakresie, co utrudnia bezpieczne usunięcie gruzu. Wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w odbiorze odpadów budowlanych.

Wynajem kontenerów na czas remontu

Kontenery we Wrocławiu i okolicach można wynająć na czas remontu od firmy profesjonalnie zajmującej się odbiorem tzw. kłopotliwych śmieci. Dzięki zleceniu wywozu gruzu zewnętrznym usługodawcom można być pewnym, że wytworzone śmieci sprawnie zostaną przekazane do utylizacji. Na terenie województwa dolnośląskiego usługi wywozu gruzu świadczy firma Skiprex posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów prywatnych i firmowych. Kontenery w Długołęce, Smolcu, Kobierzycach i innych okolicznych miejscowościach, dostarczane są zazwyczaj w ciągu 24 godzin od daty złożenia zamówienia. Wywóz gruzu w Skiprex można zamówić telefonicznie, a więcej informacji o wszystkich usługach, jakie oferuje firma, znajduje się na stronie internetowej.

Czy opłaca się wynająć kontenery na gruz?

Wynajem kontenerów na gruz to korzystna opcja, dzięki której w świadomy sposób można zadbać o bezpieczeństwo innych osób oraz środowisko naturalne. Pojemnik na odpady zostaje podstawiony w umówione miejsce, a po załadowaniu jest odbierany w ustalonym terminie. Wystarczy umieścić w nim odpady, a całą resztą zajmie się firma.

Przedsiębiorstwa profesjonalnie zajmujące się wywozem odpadów dysponują niezbędnymi pozwoleniami, które umożliwiają bezpieczny transport odpadów. Odebrane śmieci są następnie przekazywane do utylizacji zgodnej z kategorią odpadów lub – w miarę możliwości – poddawane recyklingowi. Pozbycie się gruzu w zgodzie z prawem chroni przed otrzymaniem kar finansowych. Mandat za nielegalne składowanie odpadów może wynieść nawet 5 000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =