Jak prawidłowo projektować instalacje rozdzielnic elektrycznych?

Jak prawidłowo projektować instalacje rozdzielnic elektrycznych?

Instalacje obejmujące tablice rozdzielcze są stosunkowo proste, ale do ich zaprojektowania trzeba znać solidne podstawy, a także dysponować profesjonalnymi narzędziami. W każdym przypadku należy więc pozostawić to specjalistom. Warto jednak samemu poznać, jak prawidłowo stworzyć taki system, aby wiedzieć, czy ma się do czynienia z prawdziwymi profesjonalistami.

Jakie rodzaje rozdzielnic elektrycznych można zamówić?

Na rynku znajduje się wiele modeli skrzynek. Pasują one do nieco innych instalacji. Dla przykładu część z nich lepiej sprawdzi się wewnątrz budynku, a pozostałe można bez problemu zamontować na zewnątrz. Rozdzielnica elektryczna może też zostać zamontowana na ścianie lub zostać wolnostojąca. Jak widać, opcji jest całkiem sporo i trzeba mieć je na uwadze podczas opracowywania najkorzystniejszego dla danego domu systemu.

Podstawy projektowania instalacji rozdzielnicy elektrycznej

Na samym początku wybiera się miejsce montażu. To do niego zostaną poprowadzone wszelkie przewody przychodzące, a także zewnętrzny kabel zasilający. Jak już zostało wspomniane, miejscem instalacji może być wnętrze domu, a nawet podwórko. W przypadku budownictwa jednorodzinnego dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie rozdzielnicy elektrycznej w środku, aby nikt inny nie miał do niej dostępu.

W dalszej kolejności wykonuje się obliczenia dotyczące obciążenia kabli. Dzięki temu można stwierdzić, czy nie będzie dochodzić do zwarć lub spadków napięcia. Potem można przystąpić do planowania rozmieszczenia modułów oraz obwodów. Do ściany przytwierdza się szynę, która połączy ze sobą pozostałe komponenty, a potem podłącza się do rozdzielnicy elektrycznej przewód główny (biegnie on od licznika energii) i poszczególne obwody. Pozostaje już tylko zabezpieczyć całość (np. przy pomocy korków), założyć osłony oraz włączyć główne zasilanie.

O czym pamiętać w związku z rozdzielnicami elektrycznymi?

Istnieją pewne przepisy, które ograniczają inwencję projektantów. Zostały one opracowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa każdej tworzonej instalacji. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim rozdzielnice elektryczne muszą być odpowiednich rozmiarów. Zależą one od tego, ile elementów się w nich zastosuje. Co więcej, dobrze kupić nawet większą skrzynkę od aktualnych potrzeb. W ten sposób rozbudowa sieci przebiegnie znacznie łatwiej.

Do zasad, których nie można obejść, należy ograniczenie liczby gniazd jednofazowych w obwodzie. Dopuszcza się maksymalnie 10 punktów. W przypadku oświetlenia może znajdować się ich aż 20. Do tego dochodzi co najmniej jeden wyłącznik różnicowoprądowy.

Sklep.doko.pl z profesjonalnymi tablicami rozdzielczymi

Sam projekt to nie wszystko. Należy jeszcze dobrać wysokiej jakości rozdzielnice elektryczne, które zapewnią długoletnią eksploatację instalacji. Najlepiej postawić na zaufane marki. Można je znaleźć w ofercie sklep.doko.pl. Znajdują się tam starannie wyselekcjonowane produkty uznanych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 8 =